USD
5,3754
EURO
6,0779
ALTIN
214,0497

Çifte vatandaşlara kötü haber!

Bir süredir Avusturya üzerinden konusulan çifte vatandaşlık karmaşına son nokta konuldu . Ama ne yazık ki bu haber çifte vatandaşlığı olanları pek sevindirecek cinsten bir haber değil.

Çifte vatandaşlara kötü haber!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Geçen yıl Türkiye’de yapılan referandum da bu konu gündeme gelmişti. Avusturya makamları bu konuyu gündemlerine aldı. Nasıl oldu bilinmez ama oy kullanan Türk vatandaşlarının listesi, Avusturya resmi makamlarının eline geçti.

Avusturya Eyalet İdari Mahkemesi çifte vatandaş oldukları belirlenen Türkiyelilerin Avusturya vatandaşlığının iptali kararını onayladı.

Avusturya Eyalet İdari Mahkemesi çifte vatandaş oldukları belirlenen Türkiyelilerin Avusturya vatandaşlığının iptali kararını onayladı. Şimdi ise Avusturya makamları, bu listedekileri araştırmaya başladı.

Yukarı Avusturya Eyalet Meclisi üyesi aşırı sağcı FPÖ’lü Elmar Podgorschek, incelenen seçmen listesinde 4.000 civarında ‘şüpheli çifte vatandaş’ın bulunduğunu ifade etti.

Araştırmalara Devam Ediliyor…

Çifte vatandaşlatın 50’si hakkında soruşturma başlatıldı ve 6’sının Avusturya vatandaşlığı iptal edildi.Diğerleri hakkında ise inceleme devam edıyor.

İki Türk vatandaşı vatandaşlık iptalinin hemen ardından karara Yukarı Avusturya Eyalet İdari Mahkemesi’nde itiraz etti. Mahkeme İtirazı reddetti ve Avusturya vatandaşlığının iptalini onayladı.

Avusturta yasaları, Türk vatandaşlarının çifte vatandaş olmasına izin vermiyor. Bu kararla mahkeme, diğer çifte vatandaşların vatandaşlıklarının iptali için de yolu açmış oldu.

YORUMLAR


    0 YORUM