USD
5,3754
EURO
6,0779
ALTIN
214,0497

Erdoğan’a kötü haber… ABD, İran’a yaptırımlarını delen firmalara, yaptırım hazırlığında

ABD Başkanı Donald Trump’ın danışmanı John Bolton İran ile iş yapan Avrupalı şirketlere yaptırım ihtimali olduğunu açıkladı…

Erdoğan’a kötü haber… ABD, İran’a yaptırımlarını delen firmalara, yaptırım hazırlığında
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Amerikan CNN televizyonuna açıklama yapan Bolton, Amerika’nın yaptırım uygulayıp uygulamayacağı konusundaki soruya cevaben, “Bu muhtemel. Bu diğer hükümetlerin davranışlarına bağlı” dedi. Bolton, “Sanırım Avrupalılar bizimle birlikte olmalarının kendi çıkarlarına olduğunu görecekler” ifadesini kullandı.

POMPEO UMUTLU

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise ilerleyen günlerde İran ile işe yarayan bir anlaşmanın ortaya çıkacağından umutlu olduğunu kaydetti.

Pompeo Fox News Sunday’e yaptığı açıklamada, “Önümüzdeki günler ve haftalarda dünyayı İran’ın kötü davranışlarından koruyacak, sadece nükleer programından değil onların füze programlarından ve kötü davranışlarından da koruyacak bir anlaşmanın ortaya çıkacağına umudum var” dedi.

Amerika, İran’la Batılı ülkeler arasında 2015’te varılan nükleer anlaşmadan çekileceğini açıklamıştı.

ALMANYA ENDİŞEYLE TAKİP EDİYOR

Almanya ise gelişmelerden endişeli. Ekonomi Bakanı Peter Altmaier Trump’ın nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilmesini yanlış olarak niteledi ve Berlin’in İran’la iş yapan şirketleri cezalandırmaması için Washington’u hala ikna etmeyi umduğunu kaydetti.

Dışişleri Bakanı Heiko Maas da Avrupalı şirketleri korumanın zor olabileceğini belirtti.

Maas, Bild am Sonntag gazetesine yaptığı açıklamada, şirketleri Amerikan yaptırımlarından korumak için kolay bir çözüm görmediğini belirtti.

ABD’nin İran’a yaptırmlarını delenler arasında başta muhalefetin İran ajanı olduğunu belgelediği Rıza Zarrab’ın şirketleri olmak üzere bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın izni ve emri ile çalışan Türk şirket ve resmi bankaları da bulunmaktadır.

YORUMLAR


    0 YORUM