USD
5,3754
EURO
6,0779
ALTIN
214,0497

Erdoğan’ın ziyareti nedeniyle İngiltere Başbakanına eleştiri yağmuru!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Londra ziyareti, Britanya Başbakanı Theresa May’ı basının “hedef tahtası” haline geyirdi…

Erdoğan’ın ziyareti nedeniyle İngiltere Başbakanına eleştiri yağmuru!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Times ise “Erdoğan yeni bir ortaklık görüşmeleri için İngiltere’ye uçtu” başlıklı haberiyle değerlendirdi…

Times’taki haberde “Erdoğan’ın medyayı susturduğu on binlerce muhalifini hapse attığı” belirtilirken, “özellikle 15 Temmuz darbe girişiminden sonra kötüleşen Türkiye’nin insan hakları sicilinin bazı Avrupa ülkelerinden sert eleştiriler aldığı” vurgulanıyor.

Ticaret odaklı ziyaret’

Üç günlük ziyaretin özellikle ticarete odaklanacağını söyleyen Times, Erdoğan’ın Kraliçe’yle de görüşeceğini ve Erdoğan karşıtlarının bunu imajını düzeltmek ve ülkesindeki meşruiyetini artırmak için kullanacağından korktuğunu belirtiyor.

Guardian gazetesi, Erdoğan’ın Londra temaslarını “Başbakan Theresa May Erdoğan’ın ziyareti nedeniyle eleştiri altında” başlıklı haberiyle değerlendirdi…

Guardian’da ise, “Theresa May’in Ankara’yla Brexit sonrası bir ticaret anlaşması için İngiltere’nin insan haklarına saygısını terk ettiği iddialarının dile getirildiği bir ortamda, Erdoğan’ın üç günlük resmi ziyaretine başladığı” belirtiliyor.

Gazete, insan hakları örgütleri ve Türk sürgünlerin İngiltere’ye gazetecilerin, muhalif siyasetçilerin ve siyasi eylemcilerin tutuklanmasını kınama çağrısı yaptıklarını söylerken, İngiltere’nin NATO ortağı Türkiye’ye Brexit’ten sonra yakın bir müttefik olacağını göstermeye niyetli olduğunu söylüyor.

Guardian, “Ziyaret, Erdoğan’ın seçimleri 24 Haziran’a çekmesinden önce ayarlanmıştı ve ziyaretin seçim kampanyasında kullanılması riski bulunuyor.

Bunun tersine, çok sayıda Türk siyasetçinin Türk nüfusun yaşadığı Almanya ve Hollanda gibi ülkelerde kampanya yapması yasaklandı. Erdoğan geçen yıl, parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçişin bir parçası olarak, seçilecek bir sonraki cumhurbaşkanına görülmemiş yetkiler veren bir referandumu kazanmıştı.” dedi.

“Şöhretimiz Erdoğan nedeniyle erozyona uğruyor”

Guardian, Liberal Demokrat Parti lideri Vince Cable’ın da Erdoğan’ın ziyaretini kınadığını yazıyor ve Cable’in “İngiltere’nin demokrasi ve insan hakları alanında güçlü ve gururlu bir tarihi var, ama dünya sahnesindeki şöhretimiz bu muhafazakâr hükümetin Erdoğan ve Trump gibi dünya liderlerini çekme arzusu nedeniyle erozyona uğruyor. Bir devlet ziyaretine ve Kraliçe’yle görüşmeye izin veren May ve Boris Johnson, insan haklarını hiçe sayan ve alarm verdirecek düzeyde baskı ve şiddetten sorumlu olan bir ismin önüne kırmızı halı seriyor” şeklindeki sözlerine de yer veriyor.

YORUMLAR


    0 YORUM