USD
5,3754
EURO
6,0779
ALTIN
214,0497

ZAMANE FIKRALARI-35

Efendim, zamanın birinde iki dul evlenmişler. İkisinde de üçer çocuk var. Tabi son evliliğin meyvesi de gecikmemiş. Bir, iki derken onlar da üç oluvermiş.  Bir gün kadın bakmış ki eskiler, yenileri dövüyorlar. Kadın baş edemeyince basmış feryadı: Herif yetiiş, benimkilerle seninkiler bir olmuş, bizimkileri dövüyorlarJ

ZAMANE FIKRALARI-35
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Vallahi şimdiki hale bakınca kim kiminle bir olmuş, kim kimi dövüyor, yarın kim kimi suçlayacak, her sorunun cevabı ayrı bir âlem…

Gene bu fıkradakilerin işi kolay, birer defa dul kalmışlar. Perinçek ve halife-yi rû-yi zemin gibi her köşe başında ayrı bir fikrin avanesiyle nikah kıyanların muammâsı nasıl çözülür?

***

Son dönemde hocamızın birini de dört duvar arasına kapatmışlar. Koğuştakiler de bir garip.. Geçmiş olsun, Allah kurtarsın diyeceklerine “Seni buraya Allah gönderdi. Aramızda her meslekten arkadaş var. Lakin bir hocamız yoktu ki bilgi eksiklerimizi gidersin. Çok dua ettik, seni Allah gönderdi.” demezler mi?

Ne desin garibim? “İyi halt ettiniz!” diyecek hali yok ya. Başa gelen çekilir, Rabbimin bildiği vardır deyip sakalını sinesine basmış. Ziyaret günüde eşini teselli ederken de onların cümlesini iletmiş: BENİ BURAYA ALLAH GÖNDERDİ.

***

Onlarca kişiyi haklı-haksız( o nasıl laf öyle!) gammazlayan Eskişehir manyağının ne yaptığını gördük:

Ne ibretlik tablo. Terörist denilip terörize edilemeyenlerle onlara terörist deyip terörize olanların hali birilerine ders olsa bari…

***

“OHAL terörü derinleştirdi.” deyip ardından da OHAL’İ bilmem kaçıncı kere uzatanlar neyin derdinde? O halde neymiş? OHAL’i uzatanlar, OHAL’den beslenenlermiş. Kabirdeki  OHAL elbet bir gün gelip çatacaktır. Öteyi ise hiç sormayın.

***

Tarih kitaplarına  15 Temmuz balonunu patlamayacak sanıp yerleştiren zihniyet bunu yaparken utanmadı mı? Neden utansın ki? Menemen’i, Şeyh Said’i, Kubilay masalını, Çerkez Ethem olayını nasıl yedirdilerse bunu da yiyen çıkar elbet, dediler. Rahmetli bir hocamız derdi, son dönem tarihini tersinden okuyun diye… Yahu tarih bir ilimdir, en azından bir süreden beri öyledir. Öyle canlı yayında eğilip bükülür, usulü ile oynanır mı? Yarın sizin gerçek yüzünüzü görenler biyoloji kitaplarında yumuşakçalar, omurgasızlar, neo-saprofitler  ve benzeri bölümler açsalar doğru olur mu?

***

İlnur Çevik’in anıt-mezar ihalesini kim alacak, çok merak ediyorum. O yenilmez, yutulmaz lafı nasıl etti de şehitlik sofrasına ihale mezesini koydu, anlaşılır gibi değil. Kendisi bir zamanlar Demirel ile olan bir hatırasını anlatmıştı. Baba’nın bu yoğun tempoya o yaşta nasıl dayandığını   merak ediyormuş. Bir uçak yolculuğunda kendisini yorgun hissedince Baba ona bir hap vermiş. Diyor ki İlnur Bey: Hapı içince uçağın duvarlarında gezesim geldi!”

Hadi onu anladık, dopingi almışsın, adrenalin tavan yapmış Bugün düştüğün hal için ne aldın be mübarek!

***

Anadolu’nun ücra bir şehrinde iki Anadolu evladı münakaşaya tutuşmuş. İkisi de bir üniversitede çalışıyor. Daha sonra bir Anadolu(?) çocuğu, birine akıl vermiş: “Ne uğraşıyorsun be, filancalardan de gitsin, alsın götürsünler!”  Vay,…

                                                                                                                                             Kerem UMAR

YORUMLAR


    0 YORUM