USD
6,2592
EURO
7,3110
ALTIN
242,5215

Avusturya’da 60 Türk imama sınırdışı

60 kadar imam aileleriyle birlikte ‘Siyasal İslam’la mücadele kapsamında’ Avusturya tarafından sınır dışı edebilir. Ek olarak biri Türklere ait 7 caminin faaliyetlerinin durdurulmasına karar verildi.

Avusturya’da 60 Türk imama sınırdışı
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Avusturya Başbakanı Kurz, koalisyonun küçük ortağı aşırı sağcı Özgürlük Partisi lideri ve Başbakan Yardımcısı Heinz-Christian Strache, AB Bakanı Gernot Blümel ve İçişleri Bakanı Herbert Kickl ile düzenlediği basın toplantısında, ‘Siyasal İslam ile mücadele kapsamında’ alınan kararları açıkladı.

Sebastian Kurz, Kültür Dairesi ve İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen kimi cami ve derneklere yönelik soruşturmanın sonuçlandığını, bu kapsamda 7 caminin faaliyetlerinin yasaklandığını, aynı zamanda çok sayıda imamın yurt dışından finanse edildikleri gerekçesiyle sınır dışı edileceğini söyledi.

‘PARALEL TOPLUMLARIN, SİYASİ İSLAM’IN VE RADİKALLEŞMENİN ÜLKEMİZDE YERİ YOK’

Avusturya iktidarındaki sağcı Avusturya Halk Partisi’nin lideri Sebastian Kurz “Paralel toplumların, siyasi İslam’ın ve radikalleşmenin ülkemizde yeri yok” dedi.

‘BU SADECE BAŞLANGIÇ’

Özgürlük Partisi lideri ve Başbakan Yardımcısı Heinz-Christian Strache ise açıklamasında “Bu sadece başlangıç” ifadelerini kullandı.

6 CAMİ ARAP KÜLTÜR DERNEĞİ’NE, BİRİ İSE TÜRKLERE AİT

Kültür Dairesinin bağlı olduğu AB Bakanı Blümel ise faaliyetleri sonlandırılma kararı alınan camilerden 6’sının selefi dünya görüşüne sahip Arap Kültür Derneğine ait olduğunu, bu camilerde aşırıcı düşüncelerin yayıldığını ileri sürerek, kapatma kararı aldıklarını kaydetti.

Ayrıca Türklere ait bir caminin Türk milliyetçiliğini yaydığı, caminin ülkede Müslümanları resmen temsil eden Avusturya İslam Cemaati’nden izinsiz olarak faaliyet göstermesi nedeniyle kapatıldığını savundu.

Bu yılın Nisan ayında söz konusu Türk camisinde Çanakkale Savaşı’nın canlandırıldığı etkinlikte çocukların asker ve şehit rolünde oynatılmasına Kurz sert tepki tepki göstermişti.

TOPLAMDA 150 KİŞİNİN OTURUM İZİNLERİ İPTAL EDİLEBİLİR

İçişleri Bakanı Herber Kickl de 2015’te çıkartılan ‘İslam Yasası’nın Avusturya’da görev yapan imamların yurt dışından maaş almalarını yasakladığını, yurt dışından imamlara yönelik finansmanın yasa dışı olduğunu, bu durumun göçmen yasasıyla uyuşmadığını belirterek, yurt dışından maaş alan imamların oturum izinlerinin iptal edileceğini, oturum vizesini uzatmak için başvuruda bulunmuş kişilerin başvurularının reddedileceğini söyledi.

Kickl ayrıca, çoğu Türk Diyanet Bakanlığı’na bağlı ATİB (Avusturya Türk İslam Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Birliği) bünyesinde görev yapan yaklaşık 60 imamın yurt dışından finanse edildikleri gerekçesiyle oturum izinlerinin iptal edilmesi için sürecin başlatıldığını aktardı.

Deutsche Welle Türkçe gazetesi haberine göre ise Kickl ülkede bulunan 260 imamın 60’ının ilgili merciler tarafından araştırıldığını, bunlardan 40’ının ülke haricindeki kaynaklardan para alıp almadıkları konusunda soruşturulduğunu açıkladı.

Toplamda 150 kişinin oturum izinlerini kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğunu söyleyen Kickl oturum izinlerini uzatma başvurusunda bulunmuş 11 imamın 2’sinin vizelerinin iptal edildiğini ifade ederken, geri kalan 9 imama ilişkin sürecin sürdüğünü belirtti.

KALIN’DAN AVUSTURYA’YA TEPKİ: İSLAM KARŞITI, IRKÇI VE AYRIMCI POPÜLİST DALGA

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın Avusturya’nın cami kapatma kararına tepki gösterirken , “Avusturya hükümetinin ideolojik tutumu evrensel hukuk normlarına, toplumsal uyum politikalarına, azınlık hukukuna ve bir arada yaşama ahlakına aykırıdır” ifadelerini kullandı.

8.8 milyon nüfuslu Avusturya’da çoğu Türkiye kökenli yaklaşık 600.000 Müslüman göçmen yaşıyor.

sputnik

Yükleniyor...

YORUMLAR


    0 YORUM