USD
6,2475
EURO
7,2957
ALTIN
241,7773

Diktatör bir yönetimin sonucu… Halk en son öğrendi

Kuzey Kore vatandaşları ülkelerinin geleceğini belirleyecek olan tarihi zirveden herkesten sonra haberdar oldu.

Diktatör bir yönetimin sonucu… Halk en son öğrendi
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Vatandaşların büyük çoğunluğu, Pazartesi günü sabahın erken saatlerinde, liderleri Kim Jong-Un’un ABD Başkanı Donald Trump’la görüşmek için Singapur’da olduğunu öğrendi.

Pyongyang yönetimi zirvenin haberini 3 farklı medya kanalıyla halka duyurdu.

Kuzey Kore hükümetinin tek resmi haber kaynağı ve devlet kontrolündeki KCTV (Kore Merkez Televizyonu) konuyla ilgili 7 dakikalık bir bülten sundu. Ek olarak, Kuzey Kore İşçi Partisi’nin resmi gazetesi Rodong ve ülkenin resmi haber ajansı KCNA, zirveyle ilgili bilgileri bir gün önce paylaştı.

Associated Press tarafından yayınlanan habere göre, rejime bağlı medya kuruluşları zirve öncesi hiçbir bilgi paylaşmadı. Yalnızca Kuzey Kore liderinin Trump ile görüşebileceği yönünde birkaç haber aktarıldı.

“PYONGYANG YÖNETİMİ İYİMSER”

Kuzey Kore’de medya organları zamanında haber vermiyor, aktarılacak bilgilerin kontrol edilmesi adına birkaç gün sonra halka haber aktarılıyor. Ancak, ABD’li yetkiler, bu sefer zirve öncesi halkın haberdar edilmesini “önemli bir adım” olarak niteledi.

Uluslararası İngiliz iş gazetesi Financial Times’ın Beyaz Saray muhabiri Dennis Wilder, “Kuzey Koreliler ’in bu adımı iyi niyetlerini ve zirvenin başarılı geçeceğini planladıklarını gösteriyor” şeklinde yorumladı.

Euronews

Yükleniyor...

YORUMLAR


    0 YORUM