Futbolculara, “Erdoğan Pretostosu”

Futbolculara, “Erdoğan Pretostosu”

4 Haziran 2018 0 Yazar: turkeytoday

Mayıs ayında Londra’daki bir otelde Mesut Özil ve İlkay Gündoğan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi.  Özil ve Gündoğan, Erdoğan’a takımları FC Arsenal ve Manchester City’nin formalarını hediye etmişti. Özellikle de Gündoğan’ın formasının üzerindeki “Sayın Cumhurbaşkım’a saygılarımla” yazması dikkatlerden kaçmamıştı. Buluşma esnasında çekilen fotoğraflar, AK Partinin sosyal medya hesaplarında da paylaşılmıştı.

Türkiye’de 24 Haziran’da yapılacak erken seçimlere kısa bir süre kala Erdoğan ile görüşmesi, Almanya’da ciddi tepkilerle karşılanmıştı.

Bu buluşmaya tepkiler sürüyor. Rusya’da düzenlenecek 2018 FIFA Dünya Kupası öncesinde Cumartesi akşamı oynanan Almanya-Avusturya hazırlık maçında, bazı Alman taraftarlar Özil ve Gündoğan’ı düdük ve ıslık çalarak protesto etti. “Sağır değiliz, sesler duyuluyor” diyen Özil ve Gündoğan’ın takım arkadaşı Sami Khedira konuya ilişkin olarak başka bir açıklama yapmak istemediğini söyleyere suskunluğunu korudu.

Yönetim, “Eleştiriler artık bitsin”

Alman Milli Takım yönetimi ise artık Özil ve Gündoğan’a yönelik eleştiri ve protestolara son verilmesi gerektiği konusunda hem fikir. Alman Milli Takım Menajeri Oliver Bierhoff maç öncesinde Süddeutsche Zeitung’a verdiği röportaj da Özil ve Gündoğan’a yönelik eleştiriler konusunda uyardı “Mesut ve İlkay genç insanlar. Sürekli olarak sert eleştiriler yöneltmemek gerekiyor” Bierhoff, “Yüksek nitelikleri olan deneyimli siyasetçiler bile bazen pot kırıyor, hata yapıyor veya yanlış mesajlar veriyor, ancak sonrasında işlerine devam ediyorlar. Futbolcular için farklı standartların geçerli olmaması gerekiyor” İfadelerini kullandı.

Bierhoff, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile fotoğraf çektiren Özil ve Gündoğan’ın “siyasi bir mesaj vermek istemediklerini ”  düşündüğünü ifade etti. Ancak her iki futbolcuya ve danışmanlarına “bu fotoğrafın yaratacağı etkiyi düşünmek zorunda olduklarını” söylediğini de sözlerine ekledi.

Takım İçin Vazgeçilmez Oyuncular

Milli Takım oyucularından Thomas Müller Avusturya maçı öncesinde Welt am Sonntag gazetesine bir açıklama yaptı. Açıklama da, Özil ve Gündoğan’ı savundu. İki futbolcunun takım açısından önemini vurgulayarak, Yönetimin kararının geçerli olduğunu belirtti ve“İkisinin de kesinlikle arkasındayız ve takımımızın önemli bir unsurunu oluşturuyorlar. Konu bizim açımızdan kapandı” dedi.

Alman Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Joachim Löw, geçen hafta Özil ve Gündoğan’ın Erdoğan ile görüşmesi konusunun kapandığı mesajını verdi.