USD
6,2423
EURO
7,2926
ALTIN
241,6799

Yanardağ patlaması: 25 kişi can verdi, yüzlerce yaralı var

İnsanların bir çok şeye müdahale edebildiği günümüzde, önceden bilgisi olsa da hiç bir şekilde engelleyemediği durumlar.. Afet olaylar, bu kez Latin Amerika ülkelerinden Guatemala’da Fuego Yanardağı’nın patlaması sonucu 25 kişi hayatını kaybetti. Yetkili kişilere göre , yüzlerce kişi de yaralandı.

Yanardağ patlaması: 25 kişi can verdi, yüzlerce yaralı var
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Başkent Guatemala City’nin 40 kilometre güneybatısındaki yanardağdan havaya, kaya, kara duman ve kül püskürdüğü belirtildi.

Akan bir lav nehrinin ise El Rodeo köyünü vurduğunu evleri yok edip, içindeki insanları yaktığı Ulusal Felaket Yönetim Kurumu tarafından belirtildi.

Guatemala City’deki La Aurora Havaalanı kül yağmuru nedeniyle kapatıldı. Ülkenin Cumhurbaşkanı Jimmy Morales ulusal acil durum planının uygulandığını bildirdi.

Jimmy Morales “En az üç bölgede yıkım olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Yanardağdaki patlama, uzmanlara göre 1974’ten bu yana ki en büyüğü olduğu görüşünde.

Acil durum yetkilisi Sergio Cabanas, bir lav nehrinin yön değiştirip El Rodeo bölgesine doğru ilerlediğini belirtti. Cabanas “Bir lav nehri kıyılarını aşıp El Rodeo köyünü etkiledi. Yaralananlar, yananlar, ölenler var. Maalesef El Rodeo lav altında kaldı ve lav nedeniyle La Libertad köyüne de ulaşamadık, orada da ölenler olabilir” sözlerini dile getirdi.

Cabanas daha sonra, ölenler arasında yardım görevlilerinin ve birkaç çocuğun da bulunduğunu bildirdi.

PATLAMADAN 1.7 MİLYON KİŞİ ETKİLENDİ

Ülkenin medyasının yayımladığı videolar da bir lav akıntısının üzerindeki cesetler ve külle kaplı insanlara yardım etmeye çalışan görevliler görülüyor.

Vatandaşların arasından bir görgü tanığı lavın mısır tarlalarına doğru aktığını ve çok sayıda kişinin öldüğünü anlattı. Consuelo Hernandez adlı görgü tanığı “Herkes kurtulamadı. Lavın altında gömüldüklerini düşünüyorum” dedi.

Hükümet, yanardağ patlamasından toplam 1,7 milyon kişinin etkilendiğini duyurdu. Yetkililer halka kül yağmuru nedeniyle maske takmaları çağrısın da bulundu.

Bir grup yetkili, rüzgarın yönü nedeniyle volkanik küllerin başkente düştüğünü belirtti. Guatemala Ordusu’nun da yardım faaliyetlerine katıldığı duyuruldu.

Yükleniyor...

YORUMLAR


    0 YORUM