USD
5,3879
EURO
6,1083
ALTIN
215,4377

Ağaçların bağımsız olduğunu mu sanıyorsunuz?

Ağaçlar birbirlerinden bağımsız gibi görünseler de, altlarındaki toprak aksini söylüyor…

Ağaçların bağımsız olduğunu mu sanıyorsunuz?
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Ağaçlar birbirlerinden bağımsız gibi görünseler de, altlarındaki toprak aksini söylüyor…

Ağaçlar gizlice konuşuyor, takas yapıyor ve hatta birbirleriyle savaşıyor. Bunu köklerinin içinde büyüyen mantarlar yoluyla yapıyorlar.

Mantarlar ağaçlara gerekli olan besinleri sağlıyor, karşılığında şeker alıyor. Ama bilim insanları bu ilişkinin görünenden çok daha derin olduğunu keşfetti.

Bu mantar ağına bağlanarak ağaçlar kaynaklarını paylaşabiliyor…

Bu ‘yeraltı internet ağı’, ağaçların birbiriyle iletişim kurmasını sağlıyor. Ağdaki daha yaşlı ‘’ana ağaçlar’’ bu sistem yoluyla gölgede kalan küçük fidanlara gerekli şekeri sağlayıp hayatta kalma şansını artırıyor.

Hasta ya da ölmek üzere olan ağaçların bu mantar ağına aktardıkları kaynaklar daha sağlıklı komşuları tarafından kullanılıyor…

Bu mantar ağı diğer bitkilerce de kullanılıyor. Bir bitki saldırıya uğradığında kimyasal maddeler salgılayarak komşularını uyarıyor. Ama aynı internet gibi, bu ağın da ‘’karanlık’’ bir tarafı var. Bazı orkide türleri ‘korsanlık yaparak’ yakındaki ağaçların kaynaklarını çalıyor. Karaceviz gibi türler ise zehirli kimyasallarla rakiplerini zehirliyor.

Yani çevremizdeki canlılar arasında bizim sandığımızdan çok daha güçlü bağlar var. Bir dahaki sefer, ormana gittiğinizde toprak altında süren bu iletişimin farkına varıp keyfini çıkarmaya da vakit ayırın.

BBC Türkçe’nin hazırlamış olduğu o video;

YORUMLAR


    0 YORUM