USD
5,2814
EURO
5,9676
ALTIN
224,3274

Annelere bebeklerinin gelişim geriliğini önlemesi için bazı tavsiyeler!

“Acaba bebeğim normal büyüyor mu?” anne adaylarının 9 aylık heyecanlı bekleyiş süresince tüm annelerin sorduğu tek sorudur herhalde… Yaşadığı endişelerinin başında gelen erken doğum hatta bebeğin anne karnında kaybına bile neden olabilen gelişim geriliği artık gebelik döneminde dahi modern yöntemlerle belirlenebiliyor…

Annelere bebeklerinin gelişim geriliğini önlemesi için bazı tavsiyeler!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Kadın Doğum ve Perinatoloji uzmanı Dr. Resul Arısoy, gebelik takiplerinde gelişim geriliğinin takibinin önemine dikkat çekiyor. Arısoy bu durmun yol açacağı problemleri ise şöyle sıralıyor: Erken doğum, bebeğin suyunda azalma, bebekte akciğer ve nörolojik hastalıklar, bebeğin beyninde kanama, bebekte bağırsak rahatsızlıkları, sepsis, hipoglisemi yani kanda olması gerekenden az şeker bulunması, bebeğin anne karnında kaybı.

Peki gelişim geriliğine sebep olan rahatsızlıklar neler? Bunların başında genetik bozukluklar, doğumsal anomaliler, enfeksiyon, hipertansiyon, diyabet, kronik böbrek ile kalp hastalıkları geliyor. Sigara ve alkol tüketimi de risk faktörleri arasında yer alıyor.

Risk kapsamında olan anne adayları neler yapmalı?

Perinatoloji uzmanı Dr. Resul Arısoy, teşhisten sonra takip edilecek süreci şöyle anlatıyor:

Doğru gebelik yaşı ve fetal biyometri ile tanı kesinleşince gebelik boyunca takip planlanmalıdır.

Sigara, alkol, ilaç kullanımı, mevcut kronik hastalıkların kontrol altına alınması gibi düzeltilebilen risk faktörleri değiştirilmeli.

11-14 gebelik haftaları arasında Uterin arter Doppleri kontrolleri ihmal edilmemeli.

Risk saptanan gebeliklerde plasenta oluşmadan yani 16. haftadan önce 75-150 mg. Aspirin kullanımı hastalığın gelişme ihtimalini veya şiddetini azaltabilir. Bu faydayı tüm gebelerde görmek mümkün değildir ancak olguların yüzde 10-50’sinde fayda sağlamaktadır.

Tedavide gebelik haftası, cenin büyüme eğrisi, ceninin biyofizik profili ve doppler önemli belirleyici unsurlardır. Takiplerin içeriği ve sıklığı anne karnındaki bebeğin durumuna göre özelleştirilmelidir. Aile, acil durumlar konusunda bilgilendirildikten sonra bebek ve annenin şartlarına göre doğum için doğru zamana karar verilmelidir.

YORUMLAR


    0 YORUM