USD
5,3108
EURO
6,0229
ALTIN
229,4214

Aşırı Sıcak Karar Verme Yetimizi Nasıl Etkiliyor?

Yaz mevsimi son günlerde kendini iyice hissettirirken, sıcaklıkların giderek artması, özellikle yaşlılar ve küçük çocukların sağlığında olumsuz etkilere neden oluyor. Sıcak havalar da yorgunluk ve huysuzluk şikayetleri baş gösteriyor.

Aşırı Sıcak Karar Verme Yetimizi Nasıl Etkiliyor?
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Yeni yapılan bir araştırma da, sıcaklığın zihinsel yavaşlamaya neden olduğu belirlendi. Aynı zamanda sıcak hava kendinizi yorgun ve huysuz hissetmenize ve hatta riskli kararlar almanıza yol açabilir.

Habere göre (Amerika’nın Sesi), yaz mevsimi kendini iyice hissettirirken, sıcaklıkların giderek artması, özellikle yaşlılar ve küçük çocukların sağlığını riske atıyor. Öte yandan, sıcak hava dalgaları sadece yaşlıları ve çocukları değil gençleri de olumsuz etkiliyor. Yeni yapılan bir araştırmada ise, sıcak havaya maruz kalan ve klimasız odalarda uyuyan üniversite öğrencilerinin bilişsel performanslarının düştüğünü ortaya koyuldu.

Harvard Üniversitesi’ne bağlı T.H. Chan Kamu Sağlığı Okulu’ndan bazı araştırmacılar, 44 öğrenciyle yaptıkları bir araştırma da Boston’daki bir sıcak dalgası öncesinde, dalga sırasında ve sonrasında klimalı odada uyuyan 24 öğrenci ve klimasız odada uyuyan 20 öğrenciyle çalışarak etkilerini gözlemdi.

Araştırmaya liderlik yapan Jose Guillermo Cedeno Laurent, ekibinin deney sırasında birçok etkeni gözlemlediğini söylüyor: “Her 5 dakikada bir, odalardaki sıcaklık, nemlilik, karbon dioksit ve gürültü gibi çevresel etkenleri ölçtük. Ayrıca her katılımcıya, kalp atışlarını, terlemeyi ve uykuyu ölçebilen bir fiziksel eylem monitörü verdik.”

Deney 12 gün sürmüş. Deneyde klimasız öğrenci yurdundaki ortalama sıcaklık 26 derece ve klimalı yurttaki sıcaklıksa 21 derece civarında ayarlanmış. Cedeno, “Sıcak dalgası sırasında klimasız odada kalan öğrencilerin bilişsel fonksiyonlarında ciddi bir bozulma olduğunu görmek bizi şaşırttı” ifadesini kullanıyor.

Sıcak dalgasını klimasız odada atlatanlarda en çok dikkat çeken şey, çabuk karar almaları gereken durumlarda gecikmeli tepki vermeleri olmuş.

Bu konu ile ilgili bir araştırma da Michigan Üniversitesi’nden psikolog Daisy Chang tarafından yapıldı. Chang, sıcaklığın riskli kararları nasıl etkilediğini araştırmış.

Chang, aşırı sıcakların tek etken olmadığını söylüyor: “Bu durumda çok sayıda başka etken devreye girebilir. Sıcaklığa maruz kalmak bu sonucu tek başına yaratmayabilir. Sıcaklık uyku kalitesini de etkilemiş olabilir. Daha az dinlenmiş olabilirler ve dolayısıyla enerjileri veya zihinsel kapasiteleri ya da odaklanma yetileri azalmış olabilir”

Öte yandan Cedeno’nun araştırmasında , klimasız yurttlarda kalan öğrencilerin vantilatörler ve sokak gürültüsünden dolayı daha sık uyandıkları da görülmüş. Ayrıca bilişsel yeteneği olumsuz etkileyebilen karbondioksitin klimalı odalarda daha fazla birikmesine rağmen, serin odalardaki öğrencilerin daha iyi uyuduğu gözlemlenmiş.

Cedeno’ya göre bu sonuçlar, sıcaklığın insanları nasıl etkilediğini anlamanın çok önemli olduğunu ortaya koymuş: “Sıcak dalgalarının hepimizi etkilediğini gördük. Bu etkiler, genç ve sağlıklı üniversite öğrencilerine kadar uzanıyor. Ve sıcaklığın bu gençlerin bilişsel fonksiyonlarını ciddi oranda etkilediğini gördük.”

Bu araştırma, sıcaklığın insan üzerindeki etkisini gözlemleyen ilk araştırma olarak sayılabilir.

YORUMLAR


    0 YORUM