USD
5,3284
EURO
6,0605
ALTIN
228,9500

Cep telefonu iki elle değil tek elle tutulmalı

Günlük hayatımızda vazgeçilmezimiz olan ve elimizden düşürmediğimiz telefon, doğru kullanılmazsa omurgada sıkıntıya sebep olabiliyor. Bu sıkıntılar bazen baş ve boyun ağrısı; bazen sırt ve duruş bozuklukları olabileceği gibi vücutta kronik ağrı döngüleri de olabilir. Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğr. Gör. Mehmet Toprak telefonu tek elle tutmanın daha doğru olduğunu, iki elle tutmanın zararlı olduğunu söyledi. Ayrıca çanta kullanırkenki yapılan hatalara da değindi.

Cep telefonu iki elle değil tek elle tutulmalı
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

“Telefon kullanımı sırasında 5 buçuk kilogram olan başımızı eğer 15 derece öne doğru eğersek, vücut bunu 12 kilogram olarak hisseder. Eğer başımızı 30 derece öne doğru eğersek, bunu 18 kilogram olarak hissediyor. 45 derece öne eğip telefonla, bilgisayarla, kitapla meşgul olursak 22 kilogram olarak hissediyor. 60 derece öne doğru eğersek de 5 buçuk kilogram olan başımızı vücut, 27 kilogram olarak hissediyor” diyen Toprak, bunun ne kadar risk olduğuna dikkat çekti.

Çare ameliyat yada fizik tedavi değil!

Tedavinin yanında kişinin, yaşam stilinde de değişikliğe gitmesi gerektiğini belirten Toprak, “Kronik olarak yük binme sonrası sırt ve boyun kavşağımızdaki kas gruplarımızda spazmlar gelişiyor. Kronik ağrı döngüleri oluşuyor. Bu aşamada kişi, istirahat etse de ağrıları hafiflemiyor çünkü; kas çok çalışmadan dolayı artık kendisini korumaya alıyor ve kasılıyor, dinlenemiyor, rahatlayamıyor. Bunun tedavisi de ameliyat, kayropraktik ya da fizik tedavi değil. Çare kişinin günlük yaşam stilini değiştirmesi” şeklinde konuştu.
“Eğer tüm bunları yapmaya devam ediyorsa, yapılan tedaviler çok kalıcı olmuyor. Tedavi de olmuyorsa ve bu alışkanlıklarına devam ediyorsa, omurgadaki kemik ve diskler arasındaki yapılarda dejenerasyon oluyor.Uzun vadede boyun kemiklerinde dizilim bozuklukları gelişmesi ve boyun bölgesindeki yumuşak dokularda oluşan problemler nedeniyle boyun kaynaklı baş ağrıları görülebiliyor. Buna servikojenik baş ağrısı yani boyun kaynaklı baş ağrısı diyoruz. Bu kişilerin, boynunu tedavi edip hastanın yaşam stili ile de bu tedaviyi desteklediğimiz zaman baş ağrıları geçebiliyor” diyen Toprak, kişinin öncelikle yanlış yaptığı hareketi düzeltmesi gerektiğinin altını çizdi.

Boyun ağrısı ve sırt ağrısına sebep oluyor

Cep telefonu kullanımında yapılan hataların da omurgada şekil bozukluğuna neden olduğunu söyleyen ve tavsiyelerde bulunan Toprak, “Omurga bir bütün. Başınız öne doğru gittiği zaman omuzlarınızın da öne doğru gitmeme gibi bir şansı yok. Dolayısıyla omuzlarınızın öne doğru kapanmasıyla birlikte kürek kemiklerinizin arası açılır ve burada kamburlaşma durumu olur. Omurga ‘S’ şeklinde. Bir yeri bozduğunuz zaman öbür taraf da bozuluyor.Bel ve sırt kısmının da adapte şekli de bozuluyor. Bozulma derken şekillenmeler yani istemediğimiz, omurganın doğasında olmayan şekillenmeler. Bunlar da vücutta yük dağılımını olumsuz etkiliyor. Kişi boynunu öne doğru tuttuğu zaman sadece boyun ağrısı değil sırt ağrısı da oluşur. Vücudun bütününde kas, iskelet sisteminde problemler gelişebiliyor” şeklinde konuştu.
Telefonu tam göz hizasında tutmanın da doğru olmadığını ve kullanım sırasında el değişikliğinin yapılması gerektiğini söyledi. Doğru kullanım için önerilerde bulunan Toprak, konuşmasına şunları ekledi:

“Kollar dirsekten bükülü halde telefonu tutmak doğrudur. Telefonu iki elle kullanmak yerine tek elle kullanmanın sırt için daha sağlıklı olduğuna yönelik çalışmalar var. Telefonu iki elle kullandığınız zaman omuzlarınız daha çok önde ve daha çok kapanıyorsunuz. Yani telefonu tek elle kullanmak daha az zararlı. Bunun yanında sürekli aynı elde uzun süre telefon kullananlar el değiştirmeli. Telefonu bir miktar aşağıda tutmak gerekir. Tam karşıda tutmak da iyi değil çünkü o zaman da kollarımızı havada taşımak zorunda kalıyoruz. Kollarımız gövdemizin yanında ve dirsekten bükülü bir şekilde 10-15 derece başımızı aşağı eğebiliriz. Tam göz hizasında tutmak sürdürülebilir makul bir hedef değil. Kollarımızı havada taşımak yerine burada yer çekimini lehimize kullanıp kolları tam gövdeyle bitişik tutup ön kolumuzla telefonu vücudumuza yaklaştırabiliriz. Yani gözümüzün biraz aşağısında tutabiliriz. Öte yandan, çoğunlukla baş parmağımızı kullandığımız için bu uzun vadede parmaklarda kireçlenmeye neden olabilir.”
Çanta kullanırken dikkat etmemiz gereken durumlara da değinen Toprak, “Tek taraflı çanta kullanımı önermiyoruz. Bunun yerine çantayı çift taraflı kullanmak daha doğru. Kadınların kullandığı askılı çantada yapılması gereken en temel şey askıyı çapraz olarak takmak ama her seferinde aynı taraftan takılmamalı. Mümkün olduğunca çantanın askısını diğer omuzla değiştirmek gerekiyor” şeklinde konuştu.

YORUMLAR


    0 YORUM