USD
5,3319
EURO
6,0663
ALTIN
229,6609

‘CESETLERİ KOYACAK YERİMİZ YOK’

Türkiye’yi yasa boğan 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin akıllara kazındığını belirten Avrupa Cenaze Hizmetleri Federasyonu Üyesi Murat Arslanoğlu, “Çok ölümlü bir doğa afetine hazır değiliz. Cesetlerimizi koyacak yerimiz yok” dedi.

‘CESETLERİ KOYACAK YERİMİZ YOK’
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Ölüm Beden menheci ‘ ile ilgili farklı ülkelerdeki üniversitelerde ve seminerlerde ders veren Avrupa Cenaze Hizmetleri Federasyonu üyesi Murat Arslanoğlu, Marmara Depremi’nde 20 bin kişinin hayatını kaybettiğini belirterek  Anadolu topraklarında defalarca  deprem  yaşandığını hatırlattı.

Doğal afetler açısından Türkiye’de tehlikeli bölgeler olduğunu söyleyen Arslanoğlu, bu zamana kadar yaşanan doğal afetlerle ilgili birçok araştırma ve çalışma yapılmasına rağmen ‘Ölü Beden Yönetimi’ ile yok denecek kadar az çalışma yapıldığını söyledi. Arslanoğlu, “Olası çok ölümlü bir doğa afetine hazır değiliz. Cesetlerimizi koyacak yerimiz yok” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü  Ölü Beden Yönetimin’e önem veriyor.

Dünyanın son yıllarda Ölü Beden Yönetimi ile ilgili birçok çalışması olduğuna dikkat çeken   Arslanoğlu, “Ülkemizde ise maalesef teknik olarak incelenen bir konu olarak yer almamaktadır.

Afetlerde ölü beden yönetimi, nakliye, saklama, kimliklendirme ve defin bilgi yönetimi, kayıpların tespiti, bilginin toplanması ve saklanması ile kimliklendirmede kullanılması, topluma doğru bilgi verilmesi gerekiyor” dedi.

Türkiye’nin de bu konuya önem vermesi gerekiyor .

Murat Arslanoğlu ayrıca, psikolojik aile desteği ve dini destek doğru bilgi aktarımı yapılması gerektiğini belirterek yerel yöntemlerin bu konuda çalışmalarının olması gerektiğini ve şunları ifade etti:

“Bu konuda başta AFAD olmak üzere yerel yönetimlerin konuyla ilgili çalışma yapmaları, içerisinde üniversitelerin, sivil toplum kuruluşları ile özel şirketlerin de yer aldığı yerel afet yönetim planlarına eklemeleri gerekmektedir.

Planlama, koordinasyon, geçici saklama, kimliklendirme ve dini ritüellerin gerçekleştirilmesi gibi konuların, ilk müdahale edici personele ve gönüllülere anlatılması, insan onuruna yakışır bir organizasyonu sağlayacaktır. Afetlerde ölü beden yönetiminde başarı, yakınlarını kaybeden ailelerin desteklenmesi ile mümkün olacaktır”

Bu konuda birçok sorunun cevaplanması gerektiğini söyleyen Arslanoğlu “Antalya’da geçici defin alanları tespit edilmiş midir? Antalya’nın morg kapasitesi nedir? Alternatif saklama alanları var mı? Afet anında ilk müdahale edenlere eğitim verilmiş midir? Kimliklendirmede görev alacak ekiplerimiz hazır mı, kimlerdir? Aile desteği için gerekli bilgi toplayıcı personel, psikolog ve din görevlileri yeterli midir?” gibi sorular yöneltti.

YORUMLAR


    0 YORUM