USD
5,3108
EURO
6,0229
ALTIN
229,4214

Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Bedelli askerlik gelebilir…

AKP Grup Başkan Vekili Mustafa Şentop, bedelli askerlik hakkında Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle düzenleme yapılabileceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Bedelli askerlik gelebilir…
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

AKP Grup Başkan Vekili Mustafa Şentop, bedelli askerlik hakkında Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle düzenleme yapılabileceğini ifade etti.

‘Bedelli askerlik’ son dönemde ‘seçim sonrası’ koşuluyla hükümetin gündeminde. Son olarak Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, bedelli askerlik için, “Milletimize bu konu taahhüdümüzdür ve bunu biz hayata geçireceğiz. Tahminim, bu yıl içerisinde bu konuda çözüme kavuşturulacaktır” demişti. Bedelli askerlik düzenlemesinin 1 Ekim’den sonra gündeme geleceğini ifade eden Bozdağ, KHK’yla yapılmayacağını söylemişti.

Habertürk yayınına katılan Şentop, “Şahsi kanaatim, bu konu cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle düzenlenebilir. TSK ihtiyaçlarına göre yapılabilir. Bazı düzenlemeler yapılabilir” dedi.

“BÜTÜN ALTERNATİFLER HAZIR”

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ise konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerekli açıklamaları yaptığını söyleyerek, şunları kaydetmişti:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamasından sonra biz bakanlık olarak gerekli bütün çalışmaları yaptık. Şu anda biz hazırız, bütün alternatiflerimizle hazırız. Aşağı yukarı 4 veya 5 seçenek var. Yaş var, ücret var, ücretin kullanma yerleri var, başka birtakım teknik ayrıntılar var, onları farklı formatlarda hazırladık. Hepsinde ortak, hiçbir askerlik hizmetinde bulunmayacaklar, gitmeyecekler. Sayın Cumhurbaşkanımız seçimden sonra bu çerçevede talimatını verecek, ona göre de gereği yapılacak. Aralık 2014’te çıkan bedelli yasasında yaş 26, ücret 18 bin liraydı. Başvuranların sayısı ise 203 bindi. Bir önceki 2011’in Aralık ayında çıkmıştı. Orada ücret 30 bin lira, yaş 27 idi, faydalanan 70 bindi.”

YORUMLAR


    0 YORUM