USD
5,3166
EURO
6,0300
ALTIN
229,6006

DEPRESYONU TETİKLEYEN B12 VİTAMİN EKSİKLİĞİ

“İştahım yok, takatsizim, zayıflıyorum, hemen unutuyorum, eklemlerimde uyuşma var” Bu gibi söylemler çoğunlukla et tüketimi az olan kişilerce sıkça sarf edilen ifadelerdir. Dahiliye Uzmanı Dr. Erhan Aydın, B12 vitamin eksikliğinin, zamanında önlem alınmadığı takdirde nörolojik ve zihinsel problemlere ve depresyona yol açabileceğini söylüyor.

DEPRESYONU TETİKLEYEN B12 VİTAMİN EKSİKLİĞİ
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

B12 vitamin eksikliğinin, son zamanlarda artış gösteren bir sağlık sorunu olduğuna deyinen Dr. Aydın, “Sinir dokusunun sağlığı ve kırmızı kan hücresi üretimi için gerekli olan B12, vücut tarafından üretilmez. Kırmızı et, tavuk, balık, karaciğer, deniz ürünleri, süt, yumurta, yoğurt ve peynirde bolca bulunan B12, sebze ve meyve grubunda yoktur.  Özellikle vejetaryen beslenme tarzını benimseyenlerin çok dikkat etmesi gereken bir vitamindir. B12 ile zenginleştirilmiş yiyeceklerle takviye yapılabilir.” diyor.

Dr. Erhan Aydın’a göre, besinleri pişirme süresinin uzaması ve derecesinin yükselmesi,Besinin B12 vitamininin kaybına sebebiyet veriyor. Mesela balık ya da karaciğerin suda haşlandıktan sonra suyunun dökülmesi B12 vitaminin kaybını artıran etkenler arasında yer alır. Et ürünleri ızgara yapılırken,hararet ve damlayan suyla B12 vitamininin yüzde 30’u, nemli sıcaklıktaysa yüzde 10-20’sinin kaybolduğu herkesçe bilinmektedir. UHT(uzun raf ömürlü süt)de kayıp yüzde 7- 10 dolaylarında seyrederken, yüzde 30 kadarı da kaynamayla birlikte kayboluyor.

Kimlerde B12 vitamin eksikliği olur?

50 yaş ve üzeri, B12 vitaminin insan vücudu tarafından emilmesi zorlaşır. Vejetaryen beslenenlerin B12 ile kuvvetlendirilmiş besinlere yönelmesi veya B12 desteği için uzman doktorlara danışmaları gerekir. Zayıflama amaçlı mide-bağırsak ameliyatı olanlar, alkol alışkanlığı bulunan ve aşırı alkol kullanan kişiler, yetersiz beslenen küçük çocuklar veya hamileler, antibiyotik sonrası bağırsakta aşırı bakteri çoğalması, uzun süre şeker hastalığı ve mide ilacı kullananlar ayrıca AIDS hastası veya HIV pozitif kişiler B12 vitamin eksikliği açısından risk altındadır.

Alzheimer’a benzetiliyor

B12 vitamin eksikliğinden öncelikle beyin ve sinir dokusu etkileniyor. Denge kaybı, yürümede zorluk, dilin şişmesi, uyuşma, karıncalanma, halsizlik, iştahsızlık, hafıza kaybı, dikkat dağınıklığı, ishal ve kulakta çınlama gibi belirtiler baş gösterir. Ayrıca, zihinsel fonksiyonlarda bozulmaya sebebiyet verdiği için yaşlı hastalarda alzheimer ile karıştırılabilir. B12 vitamin eksikliği yaşlılarda oldukça yaygındır ve bu yaş grubunda depresyonun temel nedenlerinden biridir.  65 yaş üzeri B12 eksikliği oranı % 3-42 arasındadır. Yaşlılarda B12 eksikliği hemen teşhis edilmelidir. Çünkü kolayca tedavi edilebilir ve eğer tedavi edilmezse geri dönüşü olmayan nörolojik hastalıklara neden olabilir. B12 eksikliğinin giderilmesi, mental fonksiyonları ve hastaların yaşam kalitesini yükseltmektedir.

Bebeklerdeki B12 eksikliği hemen tedavi edilmeli

B12 eksikliği bebekler için aşırı risk oluşturmaktadır. Büyüme geriliği, hareket ile ilgili sorunlar ve gelişimsel sorunlar saptanan en önemli belirtileridir. Yetişkinlerdeki gibi bebeklerde görülen B12 eksikliği en kısa sürede önlem alınması gereken önemli bir durumdur. Bağırsak hastalığı olanlar 50 yaş üzeri insanlar, vejetaryen beslenenler, gebe kalmayı planlayan kadınlar B12 vitaminini multivitamin ilaç olarak, günde 6-30 mikrogram almalıdır.

YORUMLAR


    0 YORUM