USD
5,3319
EURO
6,0663
ALTIN
229,6609

DİKKATLİ TÜKETİLMEDİĞİNDE ÖLÜM SAÇAN YİYECEKLER!!!

Food and  Drug  Administration’ın yayınladığı riskli yiyecekler arasında herkesin sık tükettiği   marul, yumurta  ve dometes gibi yiyecekler de bulunuyor.

DİKKATLİ TÜKETİLMEDİĞİNDE ÖLÜM SAÇAN YİYECEKLER!!!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu besinler tüketilirken  iyi yıkanmasına ve iyi pişirilmesine özen gösterilmesi vurgu yapılıyor.

 Yeşil  sebzeler: Kıvırcık lahana, en cok kullanilan yeşilliklerden biri, ancak aynı zamanda FDA’nın listesinde ilk sırada yer alıyor. Yalnızca lahana değil; marul, ıspanak, roka gibi çiğ tükettiğimiz diğer yeşillikler de aynı listede en tehlikeli yiyeceklerin başını çekiyor. Gıdalara bağlı salgınlar ve hastalıklar , Koli Basili gibi bakteriler nedeniyle  en çok yeşilliklerden bulaşıyor. . Bu yüzden, yeşillikleri tüketmeden önce mutlaka iyice yıkamak gerekiyor

Yumurta: Yumurta, pek çok insanın  kahvaltıda  en cok tukettigi temel besin maddelerinden biridir. Ancak, Health.Com’a göre, Salmonella salgınlarının büyük bir kısmı yumurta tüketimiyle alakalı. . Yumurtaların içinde üreyebilen bu zararlı bakteri, doğru tüketilmeyen yumurtalar aracılığıyla insanlara bulaşabiliyor. Bu yüzden yumurtaları iyi pişirmek ve buz dolabında muhafaza etmek gerekiyor. Çiğ yumurta içeren mamulleri tüketmemek de alınabilecek önlemler arasında.

 

Sosis: Amerika Çocuk Hastalıkları Akademisi’nin araştırmasına göre, sosisler, çocuklarda boğulma tehlikesi arz ediyor. 10 yaş altı çocuklarda görülen beslenmeye bağlı boğulmaların yüzde 20’si sosisler yüzünden meydana geliyor.

Mantar: Doğada yetişen mantar türlerinden bazıları, zehirlenmelere ve hatta ölüme yol açabiliyor. Kendi bahçenizde dahi bulabileceğiniz bazı mantarlar halüsinatif etki yaratırken, bazıları ölüme kadar giden çok daha ciddi zararlar teşkil edebiliyor. Güvenli olduğuna emin olmadığımız mantarları tüketmemek gerekir

 

Ton Balığı: Dünya üzerinde en yaygın tüketilen balık türlerinden olan ton balığı da risk grubuna dahil. Özellikle beyaz renkli türleri fazla tüketildiğinde, içerdiği yüksek cıva nedeniyle hamile ve çocukların sinir sistemi gelişimini olumsuz etkileyebiliyor.

 

istiridye: İstiridyeler, okyanus tabanına yapışıp sudaki planktonları süzerek beslenirler. Eğer filtreledikleri su kirliyse, İstiridyenin kendisi de kirlenmiş olur. Yakalanıp servis edilme sürecinde de doğru adımların izlenmesine dikkat etmek gerekiyor. Örneğin az piş ya da çiğ tüketildiğinde ciddi rahatsızlıklara neden olabiliyor.

YORUMLAR


    0 YORUM