USD
5,3152
EURO
6,0292
ALTIN
229,8388

Mutlu ve Mutsuz Ülkeler

Hollanda İstatistik Kurumu, insanların duygususal halleriyle ilgili bir araştırma yaptı. Araştırma da ise 17 milyon nüfuslu ülkede 18 ve üstü yaştaki  her beş kişiden birinin kendini ‘çok mutlu’ hissettiğini açıkladı. Araştırmaya göre, halkın yüzde 86’sı kendini ‘mutluyum, en azından mutsuz değilim veya çok mutluyum’ diye tanımlıyor.

Mutlu ve Mutsuz Ülkeler
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Merkezi İstatistik Bürosu’nun (CBS) yaptığı araştırmada mutluluklarına 1 ile 10 arası puan veren vatandaşlardan yüzde 20’si kendileri için 9 ile 10 puan kullandı. Yaşamlarına 7 ile 8 puan verenlerin yani ‘en azından mutsuz değilim’ ve ‘mutluyum’ diyenleri oranı ise yüzde 66’ya tekabül ediyor. Kendilerini ‘mutsuz’ hissedenler ile ‘ne mutluyum nede mutsuzum’ diyenler ise toplumun sadece yüzde 14’ünü oluşturuyor.

Mutsuz Olanlar Sağlık Problemi Yaşıyor

‘Çok mutlu’ olduklarını ifade edenler arasında,
özellikle evliler, yüksek gelir kategorisindekiler ve işçiler bulunuyor. Boşanmış yetişkinler, düşük eğitimli ve düşük gelir grubundakiler ‘mutsuz’ olduklarını ifade ediyor. Çok mutlu olan yetişkinlerin yüzde 56’sı aile, arkadaş veya tanıdıklarıyla gün içerisinde irtibat halinde bulunduklarını söylerken. Sonuçları analiz eden kuruma göre, aileleri ile sürekli irtibat halinde olan insanlar, diğer insanlara daha fazla güven duyuyor. Kendilerini mutsuz görenlerin sağlık durumları ise diğer insanlara göre daha kötü durumda.

Hayat Düzeni

Sağlık, eğitim ve medeni hal gibi durumlar mutluluğu etkileyen önemli faktörler. Düzenli kitap okuyan ve sosyal iletişimi güçlü olanlar diğerlerine göre daha da mutlu.

Yapılan araştırmalar ülkelere göre de yorumlandı. Çıkan sonuçlara göre Avrupa mutlu, Türkiye ise mutsuz.
Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı’nın, Dünya Mutluluk Raporu’na göre 10 mutlu ülkeden 7’si Avrupa’da bulunuyor. Türkiye listede 69. sırada. 2018 raporunda çok daha gerilerde çıkması beklenmekte.

İşte sırasıyla halkı en mutlu 10 ülke:

1-Norveç

2-Danimarka

3-İzlanda

4-İsviçre

5-Finlandiya

6-Hollanda

7-Kanada

8-Yeni Zellanda

9-Avustralya

10-İsveç

YORUMLAR


    0 YORUM