USD
5,3039
EURO
6,0182
ALTIN
229,3092

Romanya’da yaşayan Hizmet Gönüllüleri’nden yangından etkilenen Atina’lılara anlamlı jest

Romanya’da yaşayan Hizmet Gönüllüleri Yunanistan’da yaşanan yangın felaketine duyarsız kalmadı. Bu hafta sonu Köstence’de düzenlenen Türk festivalinin geliri, afetzedeler için açılan hesaba yatırılacak.

Romanya’da yaşayan Hizmet Gönüllüleri’nden yangından etkilenen Atina’lılara anlamlı jest
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Romanya’daki Hizmet gönüllüleri tarafından kurulan Tuna Vakfı, her yaz çeşitli şehirlerde  festivaller düzenliyor ve Türk kültürünü tanıtıyor. Çok renkli sahnelerin yaşandığı Türk festivali bu hafta sonu Köstence’de yapıldı. Açılan standlarda kebapların yanı sıra geleneksel ev yemekleri ve tatlıları da Romen konukların beğenisine sunuldu.  Hizmet okullarında çalışan öğretmenlerin ve eşlerinin görev aldığı standlara, yağan yağmura  rağmen ilgi büyüktü.

Vakıf yönetimi, Köstence’de düzenlenen festivalin gelirini, Yunanistan’da meydana gelen  yangında zarar görenlere göndereceklerini açıkladı. Düşen ateşin herkesi yaktığı bilinciyle hareket ettiklerini kaydeden vakıf başkan yardımcısı Yusuf Küçük, ‘’Böyle bir işi severek yapıyoruz. Çünkü bu insanlık vazifesi.’’ dedi.

Türk dostlarının jesti Köstence’de yaşayan  Yunan toplumunu mutlu etti. Romanya’daki Yunan Toplumu Başkanı Anton Traian Antoniadis takdirlerini ‘’Buradaki tüm insanlar olarak eşitten öte kardeşiz biz. Kimliğin fark etmiyor. Fark eden, yakınındaki insanın ihtiyacı için ne hissettiğindir.’’ sözleriyle dile getirdi.

Tuna Vakfı’nın gelirini mağdurlara adadığı festivallerin bir sonraki durağı,önümüzdeki hafta ülkenin batısında bulunan Oradea kenti olacak.

YORUMLAR


    0 YORUM