USD
5,3166
EURO
6,0300
ALTIN
229,6006

Şiddetli sıcaklara karşı beslenme önerileri!

Yaz aylarında hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte her yaştan insan için vücudun temel gereksinimleri de değişiyor. Havaların ısınmasıyla artan sıvı ihtiyacı gibi genel beslenme kurallarında da değişiklik yapılması gerekiyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Aslıhan Altuntaş, sıcak havanın etkilerine rağmen sağlıklı kalmak için alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

Şiddetli sıcaklara karşı beslenme önerileri!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Ayrıca kahve ve çayın sıvı kaybını tetikleyebileceği konusunda uyarıda bulundu. Yazın çocuk ve bebeklerde ishaller daha sık görülmektedir.

Bu sorunu engellemenin en iyi yöntemi onların sıvı ve mineral ihtiyacını karşılamaktır. 0-6 ay arasındaki bebeklere yalnızca anne sütü ile beslenme yeterli yapılıyorsa, su vermeye gerek yoktur. Ek gıdaya başlayan bebeklerde sıvı ihtiyacı anne sütü ve formül mamalarla desteklenmelidir. Yetişkinlerin sıvı ihtiyacı minimum 2 litredir.

Sıcaklığın yükselmesi ile birlikte sıvı kaybı da arttığından 2,5-3 litre kadar sıvı alınmalıdır. Kahve ve çaylar sıvı tüketimi sağlarken aynı zamanda direktik etki yapabileceğinden sıvı kaybını tetikleyebilmektedir.

Bu sebeple sıvı ihtiyacını karşılayabilmek için su ile beraber ayran, günde en çok iki tane soda, taze meyve sularını tüketmek lâzım.

Yüksek sıcaklıklar; metabolizmayı değiştirdiği için kalp atım sayısında artış, organlara iletilen oksijenin azalması gibi metabolik olaylar, bu süreçte yüksek tansiyon, koroner kalp hastalıklarında artışa neden olmaktadır.

Ayrıca sıvı ve mineral kaybı için önlem alınmaması halinde bulantı, baş dönmesi, bayılma gibi durumlar da ortaya çıkabilmektedir.

Diyabet, tansiyon ve kalp hastaları bu dönemde risk altındadır…

Aşırı sıcaklar, besin zehirlenmesine neden olan bazı mikroorganizmaların çoğalmasına neden olduğundan tüketilen yiyeceklere 2 kat daha fazla dikkat edilmelidir.

Özellikle yumurta, tavuk, et, hindi, balık gibi gıdaların saklanma sıcaklıkları çok önemlidir. İşte sıcak havanın etkilerine rağmen sağlıklı kalmak için alınması gereken önlemler…

  • Güne kahvaltı ile başlanmalıdır. Kahvaltıda, yumurta, zeytin, mevsim sebzeleri, süt ıhlamur, kuşburnu gibi bitki çayları, tam tahıllı ekmek tüketilmelidir.
  • Kızartmadan uzak durmalıdır; yemekler ızgara, sote, buharda pişirilerek yenmelidir.
  • Vitamin ve mineral ihtiyacı için 5 porsiyon meyve- sebze tüketilmelidir.
  • Basit karbonhidratlar yerine kuru baklagiller, tam tahıllı ekmek, müsli, yulaf ezmesi, bulgur gibi sağlıklı karbonhidratlar tercih edilmelidir.
  • Et, tavuk, balık gibi protein içeriği yüksek gıdalar öğlen tüketilmelidir.
  • Akşam yemeklerinde sebze, salata, çorba tercih edilebilir.
  • Akşam yemekleri geç saatte yenmemelidir. Acıkmayı önlemek için akşam öğünü akşam 18.30 ve 20.30 gibi saatlere bölünebilir.
  • Dondurma yaz için iyi bir tatlıdır ama dozu kaçırılmamalıdır. Hamur tatlıları ve şerbetli tatlılardan uzak durulmalıdır. Bunların yerine sütlü tatlılar ve mevsim meyveleri tercih edilebilir.

 

YORUMLAR


    0 YORUM