USD
5,3108
EURO
6,0229
ALTIN
229,4214

Suudi Arabistan’da büyük yabancı kaybı… 800 bin çalışan ülkeden ayrıldı!

Geçtiğimiz dönemde Suudi Arabistan’ın, insan gücü kullanımında yerlileştirilmesi için yabancılara ek vergi ve yerli kotası konması gibi bir dizi önlem alınmıştı… 11 milyon yabancı çalışandan 800 bininin 1 yılda ülkeden çıkış yapmasına neden olduğu araştırmalar neticesi ortaya çıktı.

Suudi Arabistan’da büyük yabancı kaybı… 800 bin çalışan ülkeden ayrıldı!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Yabancı yatırım 7.5 milyar dolardan 1.4 milyar dolara inerek son 14 yılın düşük düzeyine geriledi.

Devlet, Suudileştirme adı verilen programdan 17 milyar dolar gelir beklerken, öte yanda şirketler yerli zorunluluğu olan sektörlerde kalifiye personel bulmakta zorlanıyor. Uzmanlar, gençlerin düşük maaşlı işlerde çalışmaktansa işsizlik maaşı alıp evde oturmayı ya da memuriyeti tercih ettiğini belirtiyor.

Suudi Arabistan’da başta gündelik hayata yönelik kısıtlamaları kaldırması ve modernizasyon hamleleriyle dikkat çeken Veliaht Prens Muhammed bin Selman (MBS) , ülkenin petrole bağımlı ekonomisini zenginleştirmeye çalışıyor.

Uzun süre petrol fiyatlarındaki düşüşle boğuşan ülke ekonomisi bu kez dış yatırımlardaki düşüş ve yüksek sermaye çıkışının kıskacında.

2017 yılında ülkedeki doğrudan yabancı yatırım 7.5 milyar dolardan 1.4 milyar dolara inerek son 14 yılın en düşük seviyesini gördü. Uluslararası Finans Enstitüsü verilerine göre sermaye çıkışı 101 milyar doları yani Suudi Arabistan gayrısafi mili hasılasının yüzde 15’ini buldu.

Bu gelişmelerle, 2016 yılının sonundan bu yana ülkedeki 11 milyon yabancı çalışandan 800 bininin Suudi Arabistan’dan ayrıldığı ortaya çıkarken, bu büyük iş gücü çıkışının ardından, özellikle özel sektör istihdamındaki oluşan boşluğun ülke içerisinden ikame edilmesinde zorlanıldığı ve yerli şirketlerin endişe duyduğu belirtiliyor.

Muhammed Bin Selman ise bu tabloyu fırsata çevirerek Suudileştirme ya da resmi adıyla Nitakat denilen istihdamı yerelleştirme programı üzerinde duruyor. Hedef 2020 yılına dek 450 bin Suudi için istihdam üretmek.

ÖZEL SEKTÖRE RAĞBET YOK, MEMURİYETTE KALIYORLAR

Program kapsamında ülke yabancı personel çalıştıran şirketlere uygulanan resim ve vergiler arttırılıyor, yabancı çalışanların bağımlı kimseleri için ilave harç konuyor ve yabancıların çalışabileceği sektörler kısıtlanıyor. Örneğin perakende ve hizmet sektöründe sadece Suudilerin çalıştırılmasına izin veriliyor.

Mayıs ayı rakamlarına göre son 3 ayda Suudileştirme politikasına uymayan işletmelere 5 binden fazla ceza uygulandı. Telekom, otelcilik, araç kiralama ise cezalarda başı çeken sektörler.

Muhammed bin Selman’ın bu hamleleri sonucunda, istendiği gibi onbinlerce yabancı çalışan ülkeden ayrılıyor. Yan etkisi ise gayrımenkul sektöründeki düşüş ve boşalan alışveriş merkezleri. Ülkede kalan yabancılar ise resmi verilere göre ağırlıklı olarak düşük maaşlı işlerde çalışan Orta Doğulular ve Asyalılardan oluşuyor.

YORUMLAR


    0 YORUM