USD
5,2814
EURO
5,9676
ALTIN
224,3274

TRENE BAKAN ÖKÜZLER

Diktatörün arabasının güllerle kaplı olması mutlu ediyor bu zavallıları. Dünyanın geri kalmış, çoğu demokrasiden nasipsiz ezik üçüncü sınıf ülkelerinin devlet başkanlarının gelmesiyle teselli buluyorlar.

TRENE BAKAN ÖKÜZLER
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Memleket güllük gülistan… Tabi diktatör aşıklarına…

Düşünsenize RTE’nin düğün törenine, pardon yemin törenine -sanki yeminine sadık kalacak- gelen devletlerin içinde bir tane modern ülke yok. Kimin umurunda ver mehteri, at gülü…

Çorlu’da tren kazası olmuş onlarca ölü var, deyip de tadımızı kaçırmayın şimdi. Havuz denilen medya sanki kötü bir şey yazacakmış gibi bir de yayın yasağı getiriliyor. Neme lazım “bunlar şov için ölmüş  olabilirler (!)” hani atanamayıp da canına kıyan öğretmen adayları gibi.

Tren kazasına bir öküz hassasiyeti kadar bakanları yeni bakan listeleri heyecanlandırıyor.

Oğlum, bakan dediğiniz bundan sonra sekreterden başka bir şey değil, deseniz de nafile. Osmanlı’nın yeniden kurulduğunu sanıyor bu ezikler, Batı’nın bizi kıskandığına inandıktan sonra ne verseniz yerler telaşlanmayın.

Oysa dünyada demiryolu teknolojisi ile pek çok ülkeden çok daha önce tanışan, 110 sene önce İstanbul’dan Medine’ye tren hattı döşeten bir milletten bahsediyoruz.

Şimdi ise demiryolunun altındaki toprağın şiddetli yağışla kayıp gideceğini hesap edemeyen geri zekâlıların eline kaldık.

İşi biraz kurcaladım, ulaştırma uzmanlarıyla konuştum bu konuyu. Mesele çok derin, Eskişehir’deki ülkenin ilk ve tek demiryolu personeli yetiştirme okulunun kapatılmasıyla başlamış her şey. Sonrasında özelleştirme adı altında çekilen peşkeşler.

TCDD’nin binlerce ekipmanı ve işgücü varken taşeron firmalara yaptırılan altyapı çalışmaları, ray tamirleri…

Hiçbir demiryolu tecrübesi olmayan firmalara verilen ihaleler, bu ballı ihalelerle görülen akpliler. Kutular, kutucuklar, dolarlar, dolara gözü doymayanlar…

Konuştuğum uzmanlar Çorlu’nun ne ilk ne de son olacağını söylüyor.

Meğer yük trenlerinde benzer çok hadise yaşanmış ama çoğu medyada hiç yer bulmamış bile. Yolcu treni olunca ve çok insan ölünce gündem olmuş. Gündem olmuş derken lafın gelişi, yayın yasağı ile ülke gül gülistan olmuş demek istedim.

Bir de işin sıvaması var, ara ara TCDD genel müdürlüğü veya bölge müdürlükleri uyarı yazıları yazarmış. “Yaz sıcakları dolayısıyla ray aralarında açıklıkların artabileceği bunun kazalara sebep olabileceği, dikkatli olunması gerektiği.” Yahut da “Aşırı yağışlar dolayısıyla tren yollarında hasar ve çökme ihtimali bulunmasından dolayı makinistlerin dikkatli olması” üzerine.

Yazı yazdın mı tamam. Biz uyardık kardeşim. Tedbirinizi alın. Makinistler suçlu. Aynı Pamukova’da “hızlandırılmış tren” cinayetinde bütün faturanın makiniste kesilmesi gibi. Şimdi de makinistleri tutuklamışlar.

Makinist, rayda giderken hasarı görecek ve treni durduracak. Bu kadar basit. Basit değil mi? Tren yüzlerce metre gittikten sonra ancak mı durabilir. Kardeşim siz hain misiniz? Terörist misiniz?

Meğer eskiden yol bekçileri varmış ve yolda bir problem varsa yüzlerce metre geriye gidip makinistin uyarılması için yola işaret fişeği koyup kendisi de kırmızı bayrak sallarmış. Kaldırılmış. Tasarruf için kaldırıldığını duyunca güleyim mi ağlayayım mı bilemedim.

Oysa TCDD müdürlükleri yazı yazarak bütün meseleleri hal yoluna koymuşlar. Yahu yazı yazarak mesele çözülseydi, hakir yıllardır yazıyor, bir nane olduğu yok. Ama devlette nedense bütün problemler çözülüyor işte.

Bu ülkede onca yıldır bir kazadan dolayı ihmalini görüp de istifa eden kim var ki. Sadece Osmangazi Köprüsü yapılırken kopan halattan dolayı harakiri yapan Japon mühendisten gayri. Toprağı bol olsun.

Allah, tren kazasında vefat edenlere rahmet eylesin, yakınlarına sabırlar versin, zordur bu ülkede yaşamak hele de insan hayatı bu kadar aptalın elindeyken.

Ülkenin treni çoktan çıktı dostlar, demiryolcuların deyimiyle dray oldu memleket.

Sıkı tutunun, devrilince çok can yanacak.

Bakın ben yazdım, tedbirinizi alsaydınız.

Salih Gülen

YORUMLAR


  2 YORUM

  • Ahmet Özdemir 14 Temmuz 2018

   Tren kazasinin bu acidan dusunmemistim- Yeniyazilar beklerlz hocam

   Cevapla

  • Turkey Today » TRENE BİNEN ÖKÜZLER - Turkey Today 21 Temmuz 2018

   […] “Bir kere yanlış trene bindiyseniz; koridordan ters tarafa yürümenin hiçbir faydası yoktur!&… der Nietzsche […]

   Cevapla