USD
5,3039
EURO
6,0182
ALTIN
229,3092

Türkiye vatandaşı Ebru Özkan İsrail mahkemesinde yargılanıyor

Türkiye vatandaşı Ebru Özkan bir aydır İsrail’de gözaltında tutuluyor. İddianamesi, savcılık tarafından hazırlandı. İsrail askeri mahkemesinde yargılanacak olan Özkan, ‘terör örgütüne para yardımı yapmak’ ve ‘terör örgütü ile iltisaklı olmak’ da dahil bir dizi iddiayla suçlanıyor.

Türkiye vatandaşı Ebru Özkan İsrail mahkemesinde yargılanıyor
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Özkan, Kudüs’e yaptığı ziyaretten sonra 11 Haziran’da Türkiye’ye dönmek için gittiği Tel Aviv’deki Ben Gurion Havalimanı’nda polisler tarafından gözaltına alındı.

Özkan’ın, ‘ulusal güvenliğe tehdit oluşturmak’, ‘bir terör örgütüyle bağlantısı olmak’ ve ‘yüzlerce dolarlık tutarı terör örgütüne göndermek’ ile suçlayan İsrail’in yurt içi gizli servisi Şin Bet tarafından gözaltına alındı.

Yetkililer tarafından Özkan’ın bağlantısı olduğu iddia edilen kişi ya da örgütün ismi verilmese de İsrail medyasında Özkan’ın Hamas’a para yardımı yapmakla suçlandığı yazıldı.

Salim Askeri Mahkemesi’nde bugün görülen duruşmada, savcılık tarafından hazırlanan iddianame mahkemeye sunuldu.

AA, Özkan’ın avukatının, müvekkilinin suçlamaları reddettiğini ve Hamas ile herhangi bir alakasının olmadığını ifade ettiğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu cuma günü Özkan’ın davası hakkında İsrailli yetkililerle iletişim halinde olduklarını belirtmiş ve “İsrail’in bu yanlış politikalarından ve insanlıkla bağdaşmayan acımasızca zulümden vazgeçmesi lazım” demişti.

YORUMLAR


    0 YORUM