USD
5,2814
EURO
5,9676
ALTIN
224,3274

Yaz Aylarında Neme Dikkat!

Yaz sıcaklarıyla birlikte nem oranınında da ciddi artışlar gözlenmeye başlandı. Nem özellikle astım ve KOAH hastalarını etkiliyor. Yaz aylarına özgü polen ve küf mantarları da solunum sıkıntısına sebep oluyor. Sıcak, nem yüksekliği ve polenler astımı tetikliyor.

Yaz Aylarında Neme Dikkat!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Metin Özkan, ’’Bu aylarda kalp, diyabet ve böbrek hastalarının kullandığı ilaçlar ısı dengelemesinden ötürü zorluklara neden olabilir. Bu yüzden gerekli tedbirlerin alınması büyük önem taşıyor.’’ uyarısında bulundu.

Amerika’da yapılan bir çalışmada hava sıcaklığındaki 10 derecelik artışın aynı gün içinde acil servise başvuranların sayısını 4.3 kat artırdığını gösteriyor. 75 yaş üstü insanlarda vücudun ısı düzenlemesini yapamamasıyla, solunum sistemi hastalıklarına bağlı olarak hastaneye yatışları yüzde 90’lara kadar artıyor.

Astım, hava yollarında mikrobik olmayan iltihaplanma ve daralmaya bağlı olarak nefes alıp vermede zorlanma, öksürük, göğüste sıkışma gibi belirtilerle ortaya çıkıyor. Sıcak, nem yüksekliği ve yaz aylarındaki bazı polenler hastalığın kötüleşmesine yol açabiliyor.

Depresyona Dikkat

Aşırı sıcak ve nemin neden olduğu endişe yani anksiyete ve depresyon da nefes darlığını arttırıyor. Nem ve sıcak hava durumunda vücut kendini soğutmak için daha fazla ve sık soluma ihtiyacı hisseder. Bu da daha fazla polen ve nem anlamına geliyor. Sürekli sıcak ve nemli havaya maruz kalmak sıcak çarpması olasılığını artırır. Bunun sık belirtileri baş dönmesi, şuur bulanıklığı, ciddi baş ağrıları ve bayılmadır. Sıcak çarpması acil müdahale edilmezse ölümcül olabilmektedir. Astım ve KOAH hastalarında bu risk daha fazladır.

Sıcak havalarda solunum sorunu yaşamamak için dikkat edilmesi gereken durumlar:

● Mümkün olduğu kadar klimalı bir ortamda, kapalı alanda kalmaya özen gösterin. Özellikle kuru havalarda rüzgar varsa dışarıya çıkmayın

● Açık renk, ince kıyafetler giyinin. Bol sıvı alının. Dışarı çıkarken geniş kenarlı gözlükler kullanın. Çok alerjik yapıya sahip olanlar ve astım hastaları alerji maskeleri kullanmalı.

● Düzenli kullandığınız ilaçlar varsa her an elinizin altında olsun.

● Çim biçme, yabani ot temizleme gibi işlerinden olabildiğince uzak durun.

● Tatil yapılacak yerler alerjenler açısından gözden geçirilmeli.

● Dışarıda giyilen kıyafetler eve dönünce muhakkak değiştirin. Çamaşırları, havlu ve çarşafları dışarıda kurutmayın.

● Polen yoğunluğunun fazla olduğu saatlerde kapı ve pencereleri kapalı tutun.

● Evde ve arabada cam açmak yerine bakımları düzenli olarak yapılan ve polen filtreli klimalar kullanın.

● Yaşam alanlarının nem oranını düşük tutun.

● Ev temizliği HEPA filtresi içeren vakumlu bir süpürge ile yapılmalıdır.

YORUMLAR


    0 YORUM