USD
5,3325
EURO
6,0568
ALTIN
229,5290

ABD’YE GİDEN HEYET TÜRKİYE’YE ELİ BOŞ DÖNDÜ

ABD’nin Türkiye’ye yaptırım kararı ve Rahip Brunson kriziyle ilgili süreci masaya yatırmak için başkent Washington’da bulunan Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal’ın başkanlık ettiği Dışişleri Bakanlığın’a bağlı Türk heyeti, Türkiye’ye geri döndü.

ABD’YE GİDEN HEYET TÜRKİYE’YE ELİ BOŞ DÖNDÜ
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal’ın başkanlık ettiği 9 kişilik heyet, THY’ye ait tarifeli uçakla saat 16.30’da ABD’nin başkenti Washington’dan geri döndü. Türk Heyeti, İstanbul’a ulaştıktan sonra apronda bekletilen araca geçerek, Ankara’ya gitmek üzere saat 17.00’de kalkacak THY’ye ait tarifeli uçağa geçti.

ABD 15 isim verdi ve yazılı taahhüt istedi

ABD’de Türk heyet, Dışişleri’nin ardından Hazine Bakanlığı yetkilileri ile de bir araya gelmişti . Bu görüşmenin başlıkları merak ediliyordu. Bloomberg çarpıcı bir iddiayı gündeme getirdi. Türk yetkililer burada Halkbank’a verilebilecek astronomik cezadan kaynaklı endişelerini ifade etti. Öte yandan bazı diplomatik kaynaklar ABD’nin görüşmelerin devam edebilmesi için Brunson’la birlikte 15 ismin daha serbest bırakılmasını talep ettiğini ve yazılı taahhüt istediğini belirtti.

Blomberg’de yer alan habere göre bir yetkili yaptığı açıklamadaTürk yetkililer Hazine Bakanlığı yetkililerine, ABD’nin İran’a yönelik ambargosundan kaçmak ve ABD Hazinesi tarafından büyük bir para cezası ihtimaliyle karşı karşıya kalan Halkbank hakkında endişelerini dile getirdi. Aynı görevli ‘Brunson krizi çözülmeden ABD kapsamlı bir çözüm önerisini kabul etmeyecek’ ifadesinde bulundu.

“Temaslara Devam Etmek” konusunda anlaşıldı

Görüşmeler sonunda Türkiye veABD , sadece “temaslara devam etmek” konusunda anlaşmaya vardı. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndaki görüşmelerde Türk heyetine ayrıca, sadece Rahip Andrew Brunson’un serbest kalmasının yetmeyeceğini, halen Türkiye’de tutuklu bulunan 12 ABD vatandaşı ile, ABD’nin Türkiye temsilciliklerinde çalışan tutuklu iki Türk vatandaşı Hamza Akçay ve Metin Topuz’un da tahliyesinin beklendiği ifade edildi.

ABD yazılı taahüt istedi

Sözcü gazetesinden Zeynep Gürcanlı’nın haberine göre, diplomatik kaynaklargörüşmeleri çıkmaza sokan gelişmenin ise, Amerikan tarafının Türk heyetinden Amerikan vatandaşlarının salıverilmesine ilişkin yazılı bir taahhüt istemesi olduğunu iddia etti.

 

 

 

YORUMLAR


    0 YORUM