USD
5,3296
EURO
6,0527
ALTIN
229,4659

AKP İKTİDARINDA EĞİTİM, ÇÖKÜŞE GEÇTİ!!!

AKP iktidarının eğitimdeki yap-boz siyaseti ve binlerce öğretmeni OHAL kararnamesi ile ihracının ağır faturası her geçen gün artıyor. Açıklanan YKS sonuçlarının ardından üniversite adaylarının fen ve matematik bilgisinin sıfıra yakın olduğu ortaya çıktı.

AKP İKTİDARINDA EĞİTİM, ÇÖKÜŞE GEÇTİ!!!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

ÖSYM ön değerlendirme raporuna göre, matematik sorularında en fazla üç soruyu doğru yanıtlayabilenlerin oranı %48’i, Fen sorularında ise en fazla üç soruyu doğru yanıtlayabilen adayların oranı %49’u buldu. Temel yeterlilik testinde, temel matematik sorularında adayların yaklaşık %7’si 40 sorunun hiçbirine doğru cevap veremedi. Alan Yeterlilik Testi’ndeki durum da farklı olmadı. Matematik sorularında adayların %11’i Fen sorularında adayların %8’i sıfır çekti.

VİCDANSIZLIK AB GÜNDEMİNDE

Avrupa Birliği, Ege Denizi’nde boğulan 3 bebeğe cenaze aracı verilmemesine tepki gösterdi ve Ankara’ya ‘Ahlakın ve insan haklarına saygının gereğini yapın’ çağrısı yaptı. AKP iktidarının zulüm ve nefret operasyonları sebebiyle Ege Denizi üzerinden Midilli Adası’na geçmeye çalışırken aileleri ile birlikte boğulan bebekler Bursa’ya getirilmiş ancak Bursa Büyükşehir Belediyesi bebeklerin ailelerinin Gülen cemaati sempatizanı olduğu iddiasıyla cenaze aracı vermeyi reddetmişti. Aralarında 3 bebeğin olduğu 6 kişinin Yunanistan’a geçmeye çalışırken hayatlarını kaybetmelerinden ‘derin üzüntü’ duyduğunu açıklayan AB Komisyonu, ilerleme raporunda Gülen Cemaati mensuplarının ‘toplu cezalandırmaya’ muhatap oldukları tespiti yapmıştı.

Skandalın ardından Ege’deki faciada hayatını kaybeden Gökhan Yeni ile 2,5 yaşındaki oğlu Burhan ve 8 aylık kızı Nurbanu’nun cenazeleri, yakınları tarafından teslim alınarak memleketleri Amasya’ya götürüldü. Şehir merkezindeki İstasyon Camii’nde öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından, baba ve 2 çocuğu, Tekir Dede Mezarlığı’nda toprağa verildi. Batan bottan sağ kurtulan ve yaşadığı büyük acıya rağmen gözaltına alınıp tepkiler üzerine serbest bırakılan Gülfem Yeni, törende eşinin ve çocuklarının tabutuna sarılarak gözyaşı döktü.

SÜREKLİ OHAL BAŞLADI

Sürekli OHAL adı verilen yeni düzenlemeler yürürlüğe girdi. Muhaberat devletine yeni bir adım olarak değerlendirilen kanunla MİT, “Bilgi Edinme Hakkı Kanunu” kapsamı dışına çıkarıldı. Sır kapsamında MİT’in bütün icraatları korumaya alındı. AKP iktidarı döneminde yurt içinde ve yurtdışında adam kaçırma, işkence, silah kaçakçılığı gibi anayasal ve uluslararası suçlara karışan teşkilat böylece tam korumaya alınmış oldu. Yeni yasaya göre yine valiler,  belli yerlerde veya saatlerde kişilerin dolaşmalarını, toplanmalarını, araçların seyirlerini düzenleyebilecek veya kısıtlayabilecek. Seferberlik halinde, cumhurbaşkanına hakaret suçu işleyenler bölgede yetkili kılınan komutan tarafından gerekli görüldüğü takdirde askeri mahkemelerde yargılanacak.

MERKEZ BANKASI ENFLASYON TAHMİNİNİ YİNE YÜKSELTTİ!

Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon tahminini %8,4’ten %13,4’e yükseltti. Böylece, 2018 sonu itibariyle beklenen enflasyon, MB’nin daha önce açıkladığı orana göre %5 artmış oldu. Bununla birlikte 13,4’lük yeni tahmin haziran sonunda %15,39 olarak gerçekleşen enflasyon oranının 2 puan altında kaldı. 2018’in ilk altı ayında tüketici enflasyonu da %9,7 seviyesinde gerçekleşmişti.

YORUMLAR


    0 YORUM