USD
5,3319
EURO
6,0663
ALTIN
229,6609

Başarı Zorla Elde Edilmez

Kıskançlıkla  başarı elde edilemez, bilakis kıskançlık başarıyı yok eder, Bu da nereden aklıma geldi!!! Afganistan ve Moğolistan’daki Hizmet okullarını yine gasp yoluyla elde etmek isteyenlerin başlattıkları gayr-i ahlaki sınır ötesi terör estirme havasının yankılarının bütün dünya basınında yer almasıyla aklıma gelmiş oldu. Tayyip Erdoğan’ın kurduğu TÜRGEV vakfı çalışanları ve yandaşları, devlet gücüyle, büyükelçilik ve konsoloslukları da arkalarına alarak, ya hizmetle alakalı eğitimcileri kaçırıyor ve kaçırmaya teşebbüs ediyor ya da hizmet okullarını, zorla, kaba kuvvetle, bazı yerlerde büyük paralar vererek devralmak istiyorlar. Sırf hizmet buralarda faaliyet göstermesin diye…

Başarı Zorla Elde Edilmez
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Daha 1 Nisan 2018’de okullarının ve işlerinin başındayken yerel yetkililer ve Türkiye mit işbirliğiyle Kosova’dan 6 kişi kaçırıldı. Bunların çoğu uzun yıllardır hep yurt dışında eğitim-öğretim veren öğretmenler. Sonra da utanmadan bu aymaz adamlar meseleyi: Mit’in Fethullahçı oldukları iddiasıyla Kosova’dan Türkiye’ye kaçırdığı 6 öğretmen ‘silahlı terör örgütü yöneticiliği’ ve ‘uluslararası casusluk’ suçlamalarıyla tutuklandı… Yalan yanlış haberlerle utanmadan sıkılmadan iftira atarak duyuruyorlar. Allah’ım sen de biliyorsun ki, 6 tane melek gibi insan, bırakın terörü hayatlarında bir insana bir fiske bile vurmamışlardır. Silah gösterseniz muhtemelen tanımazlar. Bu insanlara bu iftira çok fazla! Nitekim Moğolistan’dan da okulların genel müdürü ve ömrünü oradaki eğitim öğretime adamış olan Veysel Akçay’ı kaçırma teşebbüsleri Moğolların duyarlılığıyla akim kalmıştır. Almanya’nın meşhur gazetesi Der Spiegel, MİT’in bu teşebbüsünü diplomatik skandal olarak nitelemişti.

Moğolistan ve Afganistan’da bu okullar 30 yıldır hizmet veriyor. Bu ülkelerin bütün yetkilileri  hizmet hareketinin eğitim-öğretimini 30 yıldır tanıyor, biliyor ve çocuklarını bir aile ortamı olarak gördükleri hizmet okullarına teslim ediyorlar ve neticelerini de görüyorlar.

Allah’a şükür bu güne kadar da hiçbir okulda ahlaksızlık ifade edilecek bir hareket ve tavır görülmüş duyulmuş değil. Okullarda ve yurtlarda yetkililer hem ahlaki kurallara çok dikkat ederler hem de bu okullarda denetim sıkıdır, tavizsizdir ve son derece önemlidir. Bundan dolayı üzerinde hassasiyetle durulur. Afganistan’la alakalı olup bitenleri öğrenmek, daha net bilgi almak düşüncesiyle Afganistan’daki okul gasp meselesini Google arama motoruna sorduğumda aldığım cevap bir hayli ilgi çekici geldi ve siz değerli okuyucularımla paylaşmak istedim…  Afganistan’da AKP’nin gasp etmeye çalıştığı okul ülke birincisi çıkardı, başlığıyla verilen haberle karşılaştım. Fakat daha manidar olan şayet bu okul hizmetin elinden alınırsa, ben onlarla anılmak istemem diyen kızımız okuldan kaydını almıştır. Evet bir defa daha diyoruz ki,  Başarı zorla elde edilemez.

Afganistan’da bu yıl (2018) yapılan üniversite giriş sınavında 353,446 puan alan Afgan Türk Kız lisesinden Tahmine Abdulsabur Payende ülke birincisi oldu. Payende, ilk tercihi olan Tıp Fakültesine yerleşti. Afganistan’da  Rahi Madaniyat Daily gazetesi yazarı  Seyid Rıza Muhammadi bu öğrenicimizle uzun  bir röportaj yaptı.

AKP üst yönetimi bu başarıyı TÜRGEV’e mal etmek için çok çabaladı ama Afganistan’dan da Moğolistan’dan da elleri boş döndüler. Bırakınız Türgev’in eğitim-öğretimini 16 yıldır bütün Türkiye’de eğitim-öğretim tamamen ellerinde olduğu halde şu anda dibe vurmuş bir eğitim-öğretimle karşı karşıyayız, hizmeti kabul etmeyenler de kabul edenler de herkes AKP’nin eğitim-öğretimin anasını bellediğini gördü ve öğrendi. Ama Ba’de harabil Basra denilen bir sözümüz vardır, yani Basra harap olduktan sonra görseler ne çıkar ki, milyonlarca genç heder ediliyor. Uyuşturucu kullanımı orta okullara kadar indikten ve fuhuşun ortaokul lisede kol gezerken sessiz yığınların vebali çoktur. Zaten eğitim öğretimden kimsenin fazla bir şey beklediği yok. Çünkü:

Bir taraftan her yıl değişen eğitim sistemleri, diğer taraftan da uydurdukları bir cemaat düşmanlığı neticesi okullarda kariyer ve bilgi sahibi ahlaklı düzgün öğretmen bırakmadılar hepsini attılar. Ayrıca çalışkan ve okuyan öğrencileri çeşitli sebeplerle okuldan uzak tutarak AKP emellerine alet ettiler ve dolaysıyla ne öğretim-eğitim ne de ahlaki düzen kaldı okullarımızda maalesef! Son15 yıldır, Türkiye’de hizmet okulları uluslararası bilim olimpiyatlarında 20-30-50 ülkenin katılımıyla Unesco ve yine uluslar arası farklı   gözlemcilerin huzurunda yapılır  fizik, kimya, biyoloji, matematik, dil, astronomi vs. yarışmalarında Türkiye’nin artık derece alması biryana bu olimpiyatlara katılma hakkı bile yok. Kendince kapattığı, yok ettiği hizmet okulları artık yurtdışındaki okullarıyla bu olimpiyatlara katılıyor bu olimpiyatlarda yine altın ve gümüş  madalyaları topluyor. Süleyman Demirel’in Cumhurbaşkanlığı döneminde Dünya Olimpiyatlarında birincilik alan öğrencileri ziyaretine götürdüğümüzde, hiç unutamadığım şu sözü söylemişti: Türkiye için Dünya ile yarışıyorsunuz! Sizleri tebrik ediyorum. İşte ülkesini ve milletini seven  lider.

Türk okulları meselesinin mevzubahis olduğu yerde, Ecevit’in Türk okullarına verdiğim desteği eleştirenler hatasını anlayacak diyen Ecevit, siyasi hayatı boyunca baskı ve dayatmalara karşı çıkmış ve onları takdir etmekten geri kalmamıştı. Nitekim 2000 yılı mart ayında Başbakan olarak gittiği Arnavutluk’ta Türk Okullarının temsilcilerini kabul ederken, Bazı çevrelerin beni eleştirmesini göze alarak çalışmalarınızı tebrik ediyorum. demişti.

Dr. Dursun Ali Erdem

Not: Tam yazıyı yayınlayacakken bir dostumdan gelen şu şiiri de paylaşmak istedim:

Kurnaz
****
Yar seninle sende Ona yakın dur..
Seven sevdigini yormaz bilirsin
Sevginin kanunu cilvesi budur
Seven hep murada ermez bilirsin..
***
Dibine ister ki gölge saçmaya
Agaçlarda başlar yaprak açmaya
Insanlar mecburdur konup göçmeye
Hayat nehri akar durmaz bilirsin
**
Ögütçü çok yaş tahtaya basınca
Tecrübe kazanır insan yaşınca
Varlık makam gidip yoksul düşünce
Kimseler hatır da sormaz bilirsin
**
Ördeksiz göllerde boşa avlanma
Vefasıza gönülden hiç bağlanma
Yüzüne gülene sakın aldanma
Çok var tilki gibi kurnaz bilirsin
***
R.isveçî
6.8.18

 

YORUMLAR


    0 YORUM