USD
5,2814
EURO
5,9676
ALTIN
224,3274

BAYRAMLIK AĞZIMIZI AÇMAYALIM

Bir bayramı daha idrak ettik. Cümleye-bazıları müstesna- mübarek olsun. Eskiden böyle miydi?

BAYRAMLIK AĞZIMIZI AÇMAYALIM
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bir bayramı daha idrak ettik. Cümleye-bazıları müstesna- mübarek olsun. Eskiden böyle miydi?

“Bayram gelmiş neyime, anam anam garibem”, “ Bugün bayram günü derler alem eğlenir” ve benzeri türkülere eşlik eden “Bayramsa bayramınız mübarek olsun” ezgileri gönül semamızda yankılanırken bir yandan yurtta sıkışıp kalanları elemle yâd ettik; bir yandan da önce onlara sonra da kendimize dua ettik.

Buraya kadar fıkralar bahsine konu olabilecek bir mevzu yok. Asıl mevzu, cenaze evine dönen memlekette, devletlilerin hiç bir şey yokmuş gibi milletle bayramlaşabilmesi. Öyle ya, deliye her gün bayram…

(ZAMANE FIKRALARI-48)

***

Doları allem edip kallem edip yükselten ve ölümü gösterip nezleye razı ettikten sonra altı sularında çıpalayıp yandaş zenginleri zepzengin eden büyükler timsah gözyaşı dökedursunlar, ülke ve millet fakirleştikçe bir yandan semiren bir zümrenin ağız kokusu hâlâ milleti uyandırmadı. Bayrama parasız giren millet bayram gelmiş neyime derken bunlar da ülke batmış neyime, diyorlar.

Hele bir de dış güçler demezler mi. Ayol siz ne zaman bünyeye kaynadınız ki millet dış güç oldu? Laboratuvar ortamında, normal şartlar altında gerçekletirdiğiniz ülke batırma deneyinizi canlı yayında izleyen bizler; fen ve matematiğin verilerine inanıyoruz. Şartları yerine getirdiğinize göre mazaallah netice alacak gibisiniz. Bir de Perinçek’in tahlil yapmanızdan önce idrara barut katma meselesi var Hababam Sınıfı’ndaki gibi. Sonuç? Malum. İllâ Hak’tan  inayet ola.

***

Uğruna Trump ile papaz olduğumuz papaz ve bizdeki bazı müslüman isimli papaz torunları ne de çok meşgul ediyor gündemimizi değil mi? Üstad’ın Otuz Bir Mart Olayı’nda işin içinde iş varken yaşananların nasıl irtica hareketi olarak gösterilebildiği konusunda verdiği güzel bir misal vardır: Bir levhayı yedi ayrı renge boyayıp hızla döndürürsen beyaz  görünür, der. Bu papaz işi de böyle oldu. Hızla dönen levha bir dursa bir yandan Reza bir yandan da Hakan Atilla kareleri görünecek. Görünmesin diye çevirmeye devam. Çevir kazı, yanmasın…

***

Yunus Emre Merkezleri maddi kriz nedeniyle bütçe ve faaliyet kısıtlamasına gidiyormuş. Nerede kriz yok ki? Daha bu başlangıç. Çorabın söküğü gelecek. İşin kötüsü ne biliyor musunuz? Bunların işi sarpa sardıkça yazdıklarımızı görenler, seviniyoruz sanıyorlar. Sevindiğimiz memleketin hali değil, memleketi bu hale düşürenlerin gerçek yüzlerinin ortaya çıkmaya başlaması, vesselam.

***

Geçen hafta Iphone meselesine değinmiştik. Millet Sam Amca’yı protesto edeyim derken hızını alamayıp Iphone’larını kırmaya başlamıştı. Amcanın biri, oğlunu bu yüzden kürek sapıyla dövmüş. Marka derdinden değil, para para!.. Para bitince şenlik(!) başlayacak yani ülkede.

***

Şu bayram gününde bayramlık ağzımızı açmayalım, dedik. İnşaallah gelecek bayram şükür hisleriyle karşılanan güzel günleri idrak ederiz. Mevla’nın bizi affettiği günün bayram olacağı şuuru ve ümidi işe , nice bayramlara…

Kerem UMAR

YORUMLAR


    0 YORUM