USD
5,3325
EURO
6,0568
ALTIN
229,5290

Diyanet’e Para dayanmıyor, ek bütçe istedi

Diyanet İşleri Başkanlığı’na ayrılan 7.7 milyarlık ödenek yetmedi, altı ay sonunda 8.3 milyar olarak güncellendi.

Diyanet’e Para dayanmıyor, ek bütçe istedi
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yılın ilk 6 ayındaki gerçekleşmeler ve ikinci dilime ilişkin öngörülerin yer aldığı Mali Durum ve Beklentiler Raporu ilginç gelişmeler eşliğinde yayımlandı.

Altı ayda Yıllık Toplam Bütçenin %52’si Harcandı

BirGün Gazetesi Muhabirlerinden Nurcan Gökdemir’in haberine göre; geçen yılı da ek ödenek alarak 7.3 milyarlık gibi fahiş bir harcama ile tamamlayan Diyanet’e, bu yıl için yüzde 12’lik artışla 7.7 milyarlık bütçe ödeneği ayrıldı.Fakat altı ayın sonunda 4 milyar lira harcayan kurum, yıl sonu olağan tahminini 8.3 milyar lira olarak yineledi.

En düşük Maaş 3000 TL

Ocak-haziran döneminde bütçesinin yüzde 52’sini harcayan Diyanet’in harcama kalemleri arasında geçen yıla göre en yüksek artış, yıl içinde yapılan özel düzenlemelerle en düşük maaşın 3 bin liraya çıktığı personele yapılan harcamalarda oldu.

 

100 bini imam-müezzin, 20 bini kadrolu Kuran kursu öğretmeni, 20 bini geçici Kuran kursu öğreticisi, 3 bini vaiz ve bin 250’si müftü olmak üzere personel sayısı 144 bin 250’ye ulaşan Diyanet, bu kadroya sosyal güvenlik primleri ile birlikte 3.8 milyar TL ödedi.

 

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın da rapora yazdığı sunuşta bütçelerinin yüzde 95’inin personel harcamalarına gittiğinin altını çizdiği bildirildi.

 

YORUMLAR


    0 YORUM