USD
5,3325
EURO
6,0568
ALTIN
229,5290

Dolar 5,42 Euro 6,31

ABD’ye Yaptırımlar ile alakalı giden 9 kişilik Türk heyeti ile ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan’ın başkanlığını yaptığı Amerikan heyeti arasındaki görüşmenin başarısızlıkla sonuçlandığına yönelik haberler sonrası dolar kuru artışa geçti

Dolar 5,42 Euro 6,31
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

ABD’ye yaptırımları kaldırtmak için giden Türk heyetin ev hapsindeki rahip Brunson’un tahliyesi isteğini reddettiğini ve görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlandığı belirtilirken ilk tepki döviz cenahından oldu.

ABD’ye giden Türk heyetinden olumsuz sonuç çıkması doları yukarı yönde etkiliyor. Dün akşam 5,30 seviyelerinde olan dolar, sabah saatlerinde 5,42 seviyesine yaklaştı.

Piyasalarda ABD’ye giden Türk heyetinin yapacağı görüşmelerin sonucuna odaklı seyir sürerken, belirsizliğin devam etmesi nedeniyle baskının sürdüğü dolar/TL bu sabah yönünü yukarı çevirerek 5,42 seviyesine yaklaştı.

Dolar kuru sabah erken saatlerde 10.00 itibariyle 5.44 TL’yi görürken Euro/TL paritesi de aynı saatlerde 6.31 TL’den işlem gördü.

Döviz piyasasındaki yukarı yönlü hareket devam ediyor.

 

HEYETİN ABD’YE GİTMESİ SAKİNLEŞTİRMİŞTİ

ABD ile yaşanan ‘Brunson’ krizi sonrası hafta başı 5,42 seviyesine kadar yaklaşan dolar/TL, iki ülke arasında ön mutabakat sağlandığı haberleri ve Türk heyetinin ABD’ye gitmesi ile sakinleşmişti. Dün Türk heyeti ile ABD heyetinin görüşmesi sonrası ABD Dışişleri Sözcüsünden gelen açıklamada, görüşmelerin devam ettiği ve Brunson da dahil ikili ilişkileri ilgilendiren birçok konunun ele alındığı ifade edildi.

TÜRKİYE TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMA TERS TEPTİ

Türkiye tarafından gelen açıklamada ise Brunson’ın serbest bırakılmasının ABD’ye taahhüt edilmediği söylendi. Bu açıklamanın ardından TL’de kayıplar derinleşti. Dün akşam piyasaların kapanış saatlerinde 5,30 civarında olan dolar/TL, bu sabah 5,42 seviyesine yaklaştı. Euro ise 6,3142 seviyesine çıkarak zirve yaptı.

 

YORUMLAR


    0 YORUM