USD
5,3115
EURO
6,0271
ALTIN
229,5338

Göçmenleri taşıyan bot battı..Can kayıpları var

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde içinde 13 kişinin olduğu botun batması sonucu 7’si çocuk 9 kişi hayatını kaybetti. Kuşadası açıklarında bir botun alabora olduğu yönündeki ihbar üzerine Sahil Güvenlik ekipleri bölgeye gitti. Bölgeye yakın kıyıya çok sayıda ambulans sevk edildi

Göçmenleri taşıyan bot battı..Can kayıpları var
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

25İlerleyen saatlerde Sahil Güvenlik ekiplerince, batan lastik bottaki 13 kişiden 12’sinin Irak, 1’inin ise Suriye asıllı olduğu belirlendi. Faciada hayatını kaybeden 9 kişinin tamamının da Iraklı olduğu tespit edildi. Kurtarılanlar arasındaki Suriyeli’nin ise organizatör olabileceği şüphesi üzerinde durulduğu bildirildi. Olayda 4 kişi sağ kurtarıldı.

Kurtarılan göçmenlerin ifadelerine göre, kayıp olan herhangş bir göçmenin olmadığının değerlendirildiği belirtildi. Botun battığı bölgede, teyit amaçlı dalış timinin görevlendirildiği açıklandı

Tedbirsiz yolculuk

Kuşadası açıklarında, saat 03.25’te, düzensiz göçmen botunun battığı ihbarı alındı. Bunun üzerine Sahil Güvenlik ekipleri ve dalış timi ile helikopter, uçak ve 2 Sahil Güvenlik botu bölgeye sevk edildi. Bölgeye ulaşan ekiplerin arama- kurtarma çalışmasıyla 4 kaçak göçmen kurtarıldı. Yapılan çalışmalarda, 7’si çocuk 9 kaçak göçmenin cansız bedeni sudan çıkartıldı. Kurtarılan göçmenlerin ilk ifadelerine göre, kayıp göçmenin olmadığının değerlendirildiği belirtildi. Botun battığı bölgede, teyit amaçlı dalış timinin görevlendirildiği kaydedildi

İki ayrı aileye mensup oldukları belirlenen Iraklı kurtarılan kaçakların ifadelerinde, kendilerine can yeleği verilmeyince itiraz ettiklerini, ancak buna rağmen zorla bota bindirildiklerini söyledikleri kaydedildi.

Zorla bindirilmişler

Göçmenleri taşıyan lastik botun batması sonucu 2’si kadın, 7’si çocuk 9 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından çarpıcı ayrıntılar ortaya çıktı. Irak’tan 20 gün önce Türkiye’ye gelen kaçak göçmenlerin, gece yarısı insan kaçakçılarıyla buluştukları öğrenildi.

Tercüman eşliğinde polise bilgi veren, botun batmasıyla eşi ve 3 çocuğunu kaybeden Soner Rad, dehşet anlarını anlattı. Rad, toplam 13 kişi olduklarını, kendilerinin alınacağı tekneyi bekledikleri sırada kaçakçıların, lastik bot getirdiklerini söyledi. Lastik bota binmek istemediklerini belirten Rad, bunun üzerine silah gösterilerek, tehdit edilip, bota zorla bindirildiklerini söyledi. Rad, denize açıldıktan kısa süre sonra ise aşırı yük ve dalgalar nedeniyle yaşanan panik sırasında botun battığını belirtti.

“Her şey bitti”

Soner Rad, sağ kalan oğlu Muhammet’i yanından ayırmadı ve eşi ile diğer çocuklarının cansız bedenlerinin konulduğu cenaze aracını göstererek, “Her şey bitti” dedi.

YORUMLAR


    0 YORUM