USD
5,3284
EURO
6,0605
ALTIN
228,9500

Hayati Öneme Sahip İlaçlar Neden Piyasada Yok?

Her şeyden Tasarruf Yapılabilir ama Sağlıktan Tasarruf Olmaz…

Hayati Öneme Sahip İlaçlar Neden Piyasada Yok?
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Hayati öneme sahip bir çok ithal ilaç son zamanlarda piyasada yok. Çoğunluğu kanser ve kronik rahatsızlıklarda kullanılan 700’e yakın ithal ilacın piyasada bulunamıyor. CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, bu konuyla ilgili meclise soru önergesi verdi.

Sertel, AKP’nin ithal ilaçta euro kurunu 2 lira 69 kuruşa sabitlemesi ve euronun 6 liraya dayanması nedeniyle ilaç ithalatının durma noktasına geldiğini açıkladı. Sertel, “Eurodaki artış durmuyor, durmadığı gibi ithal ilaca ödenen euro kuru da yükseltilmiyor. 700 kaleme yakın önemli ilaç piyasada bulunmuyor. Bunun nedeni de hükümetin ilaç fiyatlarını belirlemedeki yanlışları ve sağlıktan tasarruf etme çabası. Her şeyden tasarruf olabilir ancak sağlıktan tasarruf olmaz” dedi.

 

Akp’nin Yanlış Politikası

Sertel, konuşmasına şöyle devam etti:

“Sağlıkla ilgili harcanan parayı kontrol altına almak ve tasarruf etmek gibi bir mantık çerçevesinde hatalı bir politika izlenmeye başlandı. Bunun devamında ilaç fiyatlarını belirlemek için bir kriter ortaya atıldı ve sabitlenmiş euro kuru oluşturuldu. Sabitlenmiş euro kuru geçen yıl 2 lira 12 kuruş idi bu sene 2 lira 69 kuruş. Ancak serbest piyasada euro 6 liraya yakın. Euronun 6 liraya yakın olduğu bir ortamda ithalatçılara 2 lira 69 kuruş sabit fiyatla ilaç getir demek nasıl bir mantık? Başta kanser olmak üzere birçok kronik hastalığın ilacı ithal. Döviz artmış ama ithal ilaca verilen fiyatta bir ayarlama yapılmamış. Bu nedenle 700’e yakın ilaç çeşidi şu anda eczanelerde yok. Parası olan, imkanı olan, ithal ilaçları direkt yurtdışından getirtiyor. Ancak gariban vatandaş eczanede ilacını bulamıyor. Olan garibana oluyor. Bakanlık ya gerekli tedbirleri alsın ya da bu ilaçların neden piyasada olmadığını vatandaşlara anlatsın.”

 

Sertel, Soru Önergesi Verdi

Sertel, Hükümet kötü giden ekonomiyi düzeltmek adına çeşitli alanlarda tasarruf tedbirleri uygulamaya çalıştığını belirtti ve ithal ilaçta yaşanan sıkıntıları ve 700’e yakın ithal ilacın durumunu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya bir soru önergesi şeklinde sundu.

 

Soru önergesi şöyle:

 

  • Türkiye’nin yıllık ilaç ithalatı ortalama ne kadardır? 2016, 2017 ve 2018 yılının ilk altı ayında ithal edilen ilaç adedi ve ödenen miktar nedir?

 

  • Ülkemizde ithalatına verilen ilaç sayısı kaçtır? İthal edilen ilaçlardan kaç kalemi dolaşımdadır?

 

  • İthalat izni olduğu halde çeşitli nedenlerden dolayı yurtiçi piyasaya sokulamayan ilaç sayısı kaçtır? 700’e yakın ithal ilacın bulunamadığı iddiası doğru mudur?

 

  • Döviz artışına paralel olarak ithal ilaç için sabitlenen (2.69 euro) euro kurunun (euronun 6 liraya yaklaştığı düşünülürse) artırılması düşünülmekte midir?

 

  • İthal ilaç için sabitlenen döviz kuru nedeniyle çok sayıda ithal ilacın alınamadığı iddiası doğru mudur?

 

  • Çeşitli sebeplerden dolayı ithal edilemeyen ve yurtiçi piyasada bulunamayan kanser ilacı sayısı kaçtır?

 

YORUMLAR


    0 YORUM