USD
5,3115
EURO
6,0271
ALTIN
229,5338

Irak’ta ‘milli takım’ skandalı! Turnuvadan çekildiler!!!

Irak, futbol skandalıyla karıştı. Ülkenin U16 milli takımındaki oyuncuların yaşlarının 18 yaşından yüksek olduğu ortaya çıktı. Skandal, kafilenin Batı Asya Futbol Federasyonu turnuvasına gittiği sırada ortaya çıktı

Irak’ta ‘milli takım’ skandalı! Turnuvadan çekildiler!!!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Turnuvada Hindistan, Japonya, Yemen ve Ürdün gibi ülkelerin 16 yaş altı takımları yeşil sahada karşılaşacaktı. Milliyet gazetesinin haberine göre Ürdün’ün başkenti Amman’daki turnuva için yola çıkan sporculardan Bağdat Havaalanı’ndaki yetkililer şüphelendi. Yapılan incelemelerin ardından sadece bir ya da iki futbolcu değil, 9 oyuncunun yaşlarının 16’nın üzerinde olduğu anlaşıldı

Oyunculardan genç görünmeleri için sakallarını kesmelerini istedi

Iraklı U16 milli takımı futbolcularına dikkat çekmemeleri için yetkililer tarafından talimat verildiği ortaya çıktı. Buna göre takım personeli, oyunculardan genç görünmeleri için sakallarını kesmelerini istedi.

Seçimlerde oy kullanmışlar

Pasaport kriziyle açık veren skandalın online ortamda da doğrulaması yapıldı. U16 takımı üyesi olan bu futbolcuların, Mayıs ayında ülkede yapılan seçimlerde oy kullandıkları tespit edildi. Bu durumun futbolcuların yaşlarının 18 den yukarıda olduklarını gösteren bir başka kanıt olarak gösterildi.

Ev sahipliği yapma yasağı daha yeni kalkmıştı

Skandalın ortaya çıkmasının ardından Irak Futbol Federasyonu takımdan sorumlu tüm yönetici ve teknik ekibi görevden aldı. FIFA, Irak’a koyduğu uzun yıllar süren uluslar arası maçlara ev sahipliği yapma yasağını daha yeni Mart ayında kaldırmıştı.

Turnuvadan çekildiler

Bu skandal gelişmelerin ortaya çıkmasının ardından Asya Oyunları’nda mücadele edecek Irak Milli Takımı turnuvadan çekildi. Turnuvada Irak’ın U23 Milli Takımı sahne alacaktı. Gelişmelerin ardından FIFA’nın nasıl bir tavır alacağı merak konusu oldu.

YORUMLAR


    0 YORUM