USD
5,3296
EURO
6,0527
ALTIN
229,4659

Kırmızı Mucizevi Meyveler

Kırmızı meyveler, yaz aylarının gözdesi, market ve pazarlarda kolaylıkla bulunabiliyor. Bu güzel ve çekici meyveler sağlıklı ve lezzetli olmasının yanı sıra aynı zamanda ilaç gibi her derde deva.

Kırmızı Mucizevi Meyveler
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Uzm. Dyt. Mine Şenarslan Toraman, bu meyvelerin antioksidan bakımından zengin olmasıyla beraber aynı zamanda birçok hastalığa da iyi geldiğini ifade ediyor.

Toraman, yaz meyvelerinden  ahududu, yabanmersini ve böğürtlenin faydalarına değindi.

Renk olarak göz alıcı, tat olarak muhteşem bu meyvelerin faydalarını da es geçmemek gerekiyor. Toraman konuşmasında, “İçerisindeki antioksidan maddeler sayesinde kan şekerini düşürücü etkileri var. Hem bağışıklık sistemini güçlendirmesi hem de bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olması da birçok kişinin tercih etmesine neden oluyor.

Kansere yol açan tehlikeli hücreleri engellemeleriyle de bilinen bu meyveler, vücudun kardiyovasküler hastalıklara (kalp damar hastalıkları) karşı da önlem almasını sağlıyor. Alzheimer ve yaşlılıktan kaynaklanan hastalıklara da birebir diyebiliriz” ifadeleriyle bu meyvelerin ne kadar yararlı olduğunu vurguladı.

Diyet Uzmanı Toraman, en çok tercih edilen kırmızı meyveler hakkında bilgiler verdi ve her bir meyveyi tek tek anlattı.

Toraman:

Böğürtlen kanser yapıcı kötü hücrelerin çoğalmasını engellerken aynı zamanda hafıza problemlerine de fayda sağlıyor ve ağız içi yaralarda da böğürtlen kullanılmakta.

Yabanmersini, Diğer meyvelere oranla yoğun miktarda anti-oksidan madde içermesi ile bilinen yabanmersini bu özelliğiyle kanser hücrelerini uzaklaştırıcı etkiye sahip. Yağlı bileşiklerin vücuttan atılmasına yardımcı olurken sodyum ve omega 3 açısından zengin olması sayesinde damar sertliği oluşumunu da engellediği biliniyor.

Çilek, yazın en çok tercih edilen kırmızı meyvelerden. C, B ve K vitamini açısından oldukça zengin ve fosfor içeriği ile birlikte de oldukça yararlı olan bu meyve, çocukların görüntüsü ve tadı bakımından en çok tercih ettikleri meyvelerden biri.

Kırmızı üzüm, ise posa ve lif içeriği yüksek olduğu için günlük almamız gereken posa ve lif miktarının bir kısmını karşılayabiliyor. Aynı zamanda hazmı kolaylaştırıcı etkiye sahip olan kırmızı üzüm kabızlığı gidermeye de yardımcı oluyor” dedi.

Ardından kırmızı meyvelerin öğün aralarında süt, yulaf, kuruyemiş gibi besinlerle birleştirilerek tüketilebileceğini belirten Toraman, “Eğer tatlı ihtiyacımız varsa kahvaltılarda bir avuç, yaklaşık 10 -15 tane kadar, bu saydığım meyvelerden tüketilebilir. Ya da ara öğünlerde süt ve süt ürünleriyle birlikte yine bir avuç kadar tüketilebilir” önerisinde bulundu.

Meyvenin suyunu çok önermediklerini ifade eden Toraman, “Posası gidiyor ve geriye sadece şekerli su kalıyor. Bu durumun da kan şekerini çok hızlı yükselmesine neden olabileceği göz önünde bulundurulup meyvenin taze halinin tüketilmesi çok daha sağlıklı olur” dedi.

YORUMLAR


    0 YORUM