USD
5,3152
EURO
6,0292
ALTIN
229,8388

Lombok Adasında Yine Deprem

Daha geçen hafta yaşadığı 6.9 büyüklüğündeki depremle zor günler yaşayan Lombok Adası’nda bugün yeni bir deprem daha yaşandı. Depremin şiddeti 6.2.  İlk belirlemelere göre birçok bina yıkıldı.

Lombok Adasında Yine Deprem
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Endonezya’nın doğusundaki  Lombok Adası, 6.2 şiddetinde yeni bir depremle daha sarsıldı. Halk sarsıntı nedeniyle, panik içinde binaları terk etti. Bölgede birçok binanın yıkıldı haberi geldi.

Lombok Adası’nın 6 kilometre kuzeybatısında kaydedilen depremin yerin 12 kilometre derinliğinde gerçekleştiği        Endonezya Meteoroloji, İklim ve Jeofizik Kurumu (BMKG) tarafından duyuruldu.

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS) ise depremin büyüklüğünü 5,9 olarak açıkladı. Deprem nedeniyle şu ana kadar can kaybı ya da yaralı bilgisi daha ulaşmadı. Tsunami uyarası da yapılmadı.

Pazar günü adada gerçekleşen 7 büyüklüğündeki deprem ile ilgili ise, Ulusal Afet Yönetim Ajansı (BNPB) Sözcüsü Sutopo Purwo Nugroho, bölgede tahliye edilen 156 binden fazla kişiden binlercesine halen içme suyu ve gıda gibi temel ihtiyaç yardımlarının ulaşmadığını belirtti.

Nugroho, tüm birimler ile yoğun bir şekilde yardım ulaştırma çalışmalarına devam ettiklerini söyledi.

Yerel yetkililer ise zarar gören yollardan dolayı uzak bölgelerdeki depremzedelere yardım çalışmalarının ulaştırılamadığını ifade etti.  Bölgede zarar gören evlerinden ayrılan ya da tahliye edilenler arasından binlerce kişinin de barınma sorunu yaşadığı bilgisi var.

Bir önceki meydana gelen depremde ise ölenlerin sayısı artıyor, ancak ölü sayısına ilişkin farklı kaynaklardan farklı sayılar bildiriliyor.

Devlete bağlı Antara haber ajansına göre ölü sayısı 347’ye yükseldi. Hükümet kaynakları ise ölü sayısını 381 olarak duyurdu. Askeri kaynaklar ya da arama-kurtarma faaliyeti yürüten kuruluşlar tarafından 226 ile 381 arasında değişen rakamlar belirtiliyor.

YORUMLAR


    0 YORUM