USD
5,3296
EURO
6,0527
ALTIN
229,4659

Sinema Günleri Teması “Teknoloji”

5-9 Aralık 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri, ‘Teknoloji’ temasıyla açılacak.

Sinema Günleri Teması “Teknoloji”
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Türkiye’deki ilk ve tek film festivali olan Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri, beşinci yılını kutlamaya hazırlanıyor. Sinemanın ilk dönemine adanmış İstanbul Sessiz Sinema Günleri diğer etkinliklere ve bireylere ilham veriyor.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkısı, Cineteca di Bologna ve Eye Filmmuseum ortaklığıyla gerçekleşecek olan festival, 5-9 Aralık tarihlerinde beş güne ve mekana yayılacak.

Ana tema “Teknoloji”

Festivalde ana tema ‘teknoloji’ olarak belirlendi.

Teknoloji başlığı altında, hem bir teknolojik yenilik olarak sinemanın doğuşu hem de günümüzün restorasyon, korumacılık ve dijitalleşme gibi konuları gündeme getirilecek.

Her zaman olduğu gibi tüm filmler en son restorasyonlu haliyle gösterilecek ve filmlere canlı müzik eşlik edecek.

Öne Çıkan Bölümler

Bu yılın programındaki Diva Filmleri bölümünde Asta Nielsen’ın filmleri seyirciyle buluşacak. Danimarka’da doğan ve Almanya’da birçok film yapan Nielsen’in dünya çapında bir yıldız olmasına yol açan Afgrunden (Uçurum / The Abyss, 1910) öne çıkan filmler arasında. Her yıl olduğu gibi sessiz sinema döneminin vaz geçilmez isimleri Charlie Chaplin ve Buster Keaton’ın herkesi güldürecek filmleri de programda. İlk yılından itibaren özenle hazırlanan “Osmanlı İmparatorluğu’ndan Görüntüler” bölümü ise yine sosyal tarih açısından eşsiz birer belge değeri taşıyan filmleri perdeye taşıyacak.

Programda ayrıca Polonya’da bulunup geçen yıl restore edilen 1929 Alman yapımı bir Sherlock Holmes uyarlaması Hund der Baskervilles (Baskervillerin Köpeği); Fransız avangart yönetmen Marcel L’Herbier’den 1924 yapımı L’inhumaine (Zalim Kadın / The Inhuman Woman) ve bu yıl ilk kez Sovyet sinemasından 1928 yapımı Oblomok Imperii (İmparatorluk Kalıntısı / Fragment of an Empire) gibi önemli fakat az bilinen yapımlar da bulunacak.

YORUMLAR


    0 YORUM