USD
5,3284
EURO
6,0605
ALTIN
228,9500

Türkiye’den ABD’ye Heyet: İran meselesi

Türkiye Cumhuriyeti’nden Dışişleri Bakanlığına bağlı bir Türk heyeti Washington’da bugün ABD ile orta yol bulmak için masaya oturacak. Rahip Brunson’ın durumundan Fethullah Gülen’in Türkiye’ye iadesine kadar bütün konular gündem olarak konuşulacak.İran ambargosu da gündemde başı çeken konulardan. Enerji Bakanlığı’na bağlı üç ismin Washington’da ciddi mesai yapması bekleniyor. Türkiye petrol ithalatının yüzde 30’unu İran’dan yapıyor.

Türkiye’den ABD’ye Heyet: İran meselesi
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Türkiye petrol ithalatının yaklaşık yüzde 30’unu İran’dan yapıyor. ABD’nin 5 Kasım 2018 tarihinde yürürlüğe koyacağı ekonomik yaptırımların ikinci merhalesinde İran’dan petrol alan ülkeleri de güdümüne alacak. Türkiye Cumhuriyeti’nin burada nasıl bir metod izleyeceği merakla bekleniyor. Washington’a gidecek Türk heyetinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan da 3 isim bulunuyor. Bu üç ismin ABD ile İran ambargosunu konuşması bekleniyor.

ABD İran Ambargosu ile alakalı Türk iş adamlarını bilgilendirmek için 19-20 Temmuz tarihleri arasında Ankara’da görüşmeler yapmıştı. ABD heyetine bu seyahatte Hazine Bakan Yardımcısı Marshall Billingslea eşlik etmişti.

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Celalettin Yavuz Amerika’nın Sesi’ne şu ifadelerde bulundu “İran’ın Türkiye için enerji sektörü bakımından çok önemli bir ülke olduğunu ve daha önce 2010 yılında TÜPRAŞ üzerinden doğalgaz alımında ciddi sıkıntılar yaşandığını söyleyen Yavuz, coğrafi konumda değişiklik olmadığından dolayı bugün de Orta Asya’daki ülkeler ve Rusya’nın yanı sıra İran’ın enerji kaynakları için Türkiye’nin ulaşım koridorunda bulunduğunu hatırlattı.
Keza İran ile Türkiye arasında tırlarla devam eden ticareti de anımsatan Yavuz, İran’ın nüfusundaki Türk kökenliler de düşünüldüğünde ABD’nin yaptırımlarını Türkiye’nin kabul etmesini imkansız gördüğünü ifade etti.”

ABD Dünyaya mesaj veriyor:biz hala süper güçüz

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Özden Zeynep Oktav ise, “Trump yönetiminde yaptırımları uygulamakta kararlılık seziyorum. ABD’nin dünyaya halen süper güç olduğunu katılmak için İran’ı terbiye ederek, İsrail’in yanında yer alarak ve Suudi Arabistan’ın geçmişte yaşadığı endişeleri teskin etme yoluna gidiyor. Ayrıca Trump, Çin’e karşı da gövde gösterisinde bulunuyor. Tabii Trump’ın politikalarında yakın geleceği öngörmek pek mümkün değil, U dönüşleri oluyor. İran’ın kabul etmeyeceğini de bildiği için son olarak masaya oturmayı teklif etti. Böylece dünyaya ve Türkiye’ye mesajlar veriyor” dedi.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Özden Zeynep Oktav bundan önceki İran ambargosunda Avrupa Birliği’nin de ABD’nin tarafında olduğunu ancak bu kez Avrupa Birliği’nin İran’ı satış yaptığı bir Pazar olarak gördüğünü bundan ötürü ABD ile birlikte olmadığını anlatıyor.

Saldırganlık petrol fiyatlarına tavan yaptıracak

Bilkent Üniversitesi’nden Enerji Profesörü Necdet Pamir Sözcü Gazetesine İran krizi başlamadan önce geçtiğimiz haftalarda ABD’nin politikalarının cari açığa etki yapacağını söyledi, “Nereden bakarsak bakalım, zaten bir süredir artmakta olan petrol fiyatları, ABD yönetiminin bu saldırgan politikaları sonucunda daha da yükselecektir. Bu durum da kaçınılmaz olarak ülkemizin ithalat faturasını ve cari açığını olumsuz etkileyecektir” ifadelerinde bulundu.

 

YORUMLAR


    0 YORUM