USD
5,3340
EURO
6,0567
ALTIN
229,6286

Yaptırımı kaldırmak için ABD’ye giden Heyet yeni yaptırımlara sebep oldu

Wall Street Journal: “Türk heyetle görüşme başarısızlıkla sonuçlandı, yeni yaptırımlar yolda”
Türkiyeye yapılan yaptırımları kaldırmak için ABD’ye giden Türk heyetinin görüşmelerinden olumsuz sonuç çıktı Yeni Yaptırımlar yolda

Yaptırımı kaldırmak için ABD’ye giden Heyet yeni yaptırımlara sebep oldu
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Türkiye ile ABD arasındaki mevcut sorunların çözümüne yönelik ABD’ye gelen Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Türk heyetinin ABD Dışişleri Bakanlığında Amerikalı yetkililerle gerçekleştirdiği görüşmenin ardından Wall Street Journal Gazetesi, Türk Heyetin ev hapsindeki rahip Andrew Brunson’un tahliyesi isteğini reddettiğini ve görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlandığını belirtti.

Wall Street Journal:Görüşme Başarısız Oldu

Dışişleri Bakanlığı’na bağlı 9 kişilik Türk heyeti ile ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan’ın başkanlığını yaptığı Amerikan heyeti arasında yapılan görüşme yaklaşık 50 dakikayı bulurken Wall Street Journal, ABD’nin bu başarısız görüşme sonrası yeni yaptırımlarının yolda olduğunu iddia etti.

Brunson’a dair garanti verilmedi

Wall Street Journal’in Haberine göre Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal, ABD Dışişleri ve Hazine bakanlıklarından yetkililerle görüştü. Fakat Brunson’a dair garanti veremedi. Yetkililere göre bu durum Trump yönetiminin “başka Türk siyasilere de yaptırım getirmesiyle” sonuçlanabilir.

 

Gazetenin Haberine göre ABD’li yetkililerin sadece Brunson için değil, Türkiye’de darbe girişimi sonrası tutuklanan NASA çalışanı Serkan Gölge ve üç ABD Dışişleri çalışanı için de müzakere yürüttüğü iddia ediliyor.

 

Türk Heyeti tarafından herhangi bir açıklama yapılmazken haberlerin ardından döviz kurlarında artış görülmeye başlandı.

 

YORUMLAR


    0 YORUM