USD
5,3289
EURO
6,0512
ALTIN
229,3964

YİYECEKLERİN  TAZELİĞİNİ KORUMA YOLLARI NELERDİR

Her yiyeceğin saklama koşulları tazeliğini koruma yolları farklıdır. Çünkü her yiyeceğin bozulma süresi birbirinden farklıdır. Maydanoz, dere otu ve benzeri gibi yeşillikler çok çabuk bozulur. İşte  size  çabucak bozulan yiyeceklerin taptaze ve uzun süre kalmasını sağlayacak yöntemler…

YİYECEKLERİN  TAZELİĞİNİ KORUMA YOLLARI NELERDİR
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Marul, maydanoz  gibi yeşillikler: Pazardan alır almaz dolaba kaldırmadan önce  yıkamadan gazete kağıdına sarıp öyle dolaba koyun bu şekilde uzun bir süre tazeliğini koruyacak ve renkleri de sararmayacaktır.

Taze Soğan: Taze soğanı saklamak için yapmanız gereken soğanı ince ince doğramak. Daha sonra büyük bir pet şişenin içine koyup ve buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

Tereyağı: Eğer tereyağını 2-3 yıl saklamak ve tazeliğini korumak istiyorsanız yapmanız gereken çok basit. Tereyağını cam kapların içine koyun ve 15-20 dakika kadar fırında ısıtın. Eriyen tereyağını fırından çıkarın. İçinde bulunduğu kabın ağzını sıkıca kapatıp buzdolabında saklayabilirsiniz.

Çökelek Peynir: Çökelek peyniri çok çabuk bozulan gıdalar arasındadır. Çökeleği uzun süre saklamak istiyorsanız cam bir kabın içine çökeleği koyun. İçine 2 adet küp şeker ekleyin ve bu şekilde saklayın.

Kayısı: Son derece çabuk bozulan ve en ufacık darbede ezilebilen kayısıları yumurta kartonlarına koyarak saklayabilirsiniz.

Beyaz Peynir: Peyniri daha uzun süre saklamak için parşömen kağıdına sararak cam ya da porselen bir kabın içine koyarak saklayın.

YORUMLAR


    0 YORUM