USD
EURO
ALTIN

Haliç’te korkutan balık ölümleri devam ediyor

İstanbul Haliç’te geçtiğimiz iki gün içerisinde binlerce balık ölümü oldu. Ölen balıklar su yüzeyine yükselirken İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) “Konuyu araştırıyoruz” şeklinde açıklamada bulundu       

Haliç’te korkutan balık ölümleri devam ediyor
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

İstanbul Haliç’te geçtiğimiz iki gün içerisinde binlerce balık ölümü oldu. Ölen balıklar su yüzeyine yükselirken İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) “Konuyu araştırıyoruz” şeklinde açıklamada bulundu        .

Cuma sabahı Haliç sahilinden yürüyenler, su yüzeyine çıkmış binlerce ölü balıkla karşılaştılar. Duyarlı vatandaşların ihbarı üzerine ise olay yerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Deniz Hizmetleri Müdürlüğünün ekipleri sevk edildi. İBB Ekipleri sudan ve ölü balıklardan numune aldıktan sonra, bölgeyi temizledi.

Dün de Haliç’teki manzara da değişme olmadı. Cuma günkü kadar olmasa da birçok balığın deniz yüzeyine çıktığı görüldü. Denize kimyasal atık sızmış olabileceği iddiası üzerinde duruluyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri de su yüzeyine vurmuş balıkları toplamayı sürdürüyor.

İstanbul Büyük şehir Belediyesi: KONUYU ARAŞTIRIYORUZ

İBB’den konuyla ilgili “Balık ölümleri ile ilgili Deniz Hizmetleri Müdürlüğümüz numune alarak inceleme başlatmıştır. Ayrıca ilgili alan ekiplerimizce temizlenmiş olup inceleme ile ilgili süreç takip edilmektedir.” Şeklinde kısa bir açıklama yaptı.

Gaygusuz:“KİRLİLİK SONUÇU GERÇEKLEŞMİŞ OLABİLİR”

İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Doçent Doktor Özcan Gaygusuz “Ölçüm yapmadan bir şey demek doğru olmaz. Sadece tahminimi söylüyorum; Kağıthane veya Alibeyköy Deresinden gelen bir kirlilik söz konusu olmuş olabilir. Eğer ölümler gece veya sabaha doğru olmaya başladıysa suda oksijen seviyesi düşmüş olabilir ve oksijensizliğe dayanamayan balıklar bu nedenle ölmüş olabilir.” diye konuştu.

YORUMLAR


    0 YORUM