USD
EURO
ALTIN

İzmir’in kurtuluşunun 96. yıl dönümü kutlandı

İzmir’in kurtuluşunun 96’ncı yıl dönümü, törenlerle büyük bir coşku ile kutlandı. Resmi törenler öncesinde binlerce İzmirli, Basmane’den Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü.

İzmir’in kurtuluşunun 96. yıl dönümü kutlandı
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

İzmir’in kurtuluşunun 96’ncı yıl dönümü, törenlerle büyük bir coşku ile kutlandı. Resmi törenler öncesinde binlerce İzmirli, Basmane’den Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü.

Muharrem İnce’nin de katıldığı yürüyüş sırasında, marşlar söylendi, 350 metre uzunluğunda Türk bayrağı açıldı . Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “İzmir, bağımsızlık yolundaki direniş destanımızın simge kentidir. Bizim için İzmirli olmak ve İzmir’de yaşamak çok özel bir anlam taşır. Biliriz ki, bir ülkeyi sevmek, önce yaşadığı kenti sevmekle başlar. İzmir’i sevmek, Türkiye’yi sevmektir” ifadesinde bulundu.

Resmi törenler evvelinde İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin organize ettiği ‘Zafer Yürüyüşü’ tertip edildi. CHP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Muharrem İnce’nin yanı sıra ilçe belediye başkanları başta olmak üzere binlerce İzmirli, saat 09.00’da Basmane’de buluştu. Büyükşehir Belediyesi’nin yaptırdığı 350 metre uzunluğundaki Türk bayrağı, yüzlerce İzmirli tarafından ellerde taşındı. Bu büyük bayrağın yanı sıra yürüyüşe katılanlar ayrıca Türk bayrakları ve Atatürk posterleri taşıdı. Gaziler ile Efeler, bandonun hemen arkasında yürüyüş yaptı. Anafartalar Caddesi, İkiçeşmelik Caddesi, Gazi Osman Paşa Bulvarı üzerinden Cumhuriyet Meydanı’na yüründü. Yol boyunca vatandaşlar da alkışlarla destek verdi, bol bol fotoğraf çekti.

‘İZMİR’İN KURTULUŞU AYNI ZAMANDA TÜRKİYE’NİN KURTULUŞU’

İzmir’in kurtuluşunun, aynı zamanda Türkiye’nin kurtuluşu, özgürlüğümüzün dosta düşmana ilanı olduğunu da vurgulayan Aziz Kocaoğlu, “İzmir, bağımsızlık yolundaki direniş destanımızın simge kentidir. Bizim için İzmirli olmak ve İzmir’de yaşamak çok özel bir anlam taşır. Biliriz ki, bir ülkeyi sevmek, önce yaşadığı kenti sevmekle başlar. İzmir’i sevmek, Türkiye’yi sevmektir. İzmir’imizle övünür, tarihin ve coğrafyanın bizlere armağanı olan kentimizin üstüne titreriz. Bize emanet edilmiş şehrimizi, gelecek kuşaklara, içinde yaşamaktan mutlu olacakları bir kent olarak bırakmayı, tarihi, ahlaki ve vicdani bir ödev olarak görürüz. İzmirlilik sözde bir kavram değil, tüm değerleriyle bir kentlilik ve yurtseverlik göstergesidir. Onun için, daima geçmişimizi hatırlayarak ama orada çakılıp kalmadan, birlik ve beraberliğimizi her türlü değerin üzerinde tutarak, bilimle, kültürle, eğitimle ve sanatla örnek bir toplum haline gelmek zorunda olduğumuzu asla unutmayız. Yerelde kalkınmayı kendi kaynaklarımızla gerçekleştirebilecek güçte olduğumuzu iyi biliriz. Birbirimize inanır, güveniriz. Mustafa Kemal Atatürk’ün kenti İzmir olarak, O’nun bize çizdiği bu rota doğrultusunda, yarınlara güvenle ve coşkuyla yürüyoruz. Bugünleri bize bahşeden, başta ulu önderimiz olmak üzere, bu vatan uğruna savaşan cesur ve onurlu şehitlerimizin ve gazilerimizin aziz hatıraları önünde saygıyla, minnetle eğiliyoruz. 9 Eylül’ümüz kutlu olsun. Yaşasın İzmir, yaşasın demokratik, çağdaş ve laik Cumhuriyetimiz, yaşasın Türkiye’miz” diye konuştu.

Törende, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da kutlama mesajı okundu.

YORUMLAR


    0 YORUM