USD
EURO
ALTIN

LİBYA AÇIKLARINDA GÖÇMEN BOTU BATTI

En az 100 mülteci boğularak öldü…

LİBYA AÇIKLARINDA GÖÇMEN BOTU BATTI
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Libya açıklarında iki göçmen botu battı. Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü, faciada 100’den fazla kişinin öldüğünü, hayatını kaybedenlerin Sudan, Mali, Nijerya, Kamerun, Gana, Libya, Cezayir ve Mısır kökenli olduğunu açıkladı.

Denizden kurtarılan 276 kişinin başkent Trablus’un güneydoğusundaki bir limana getirildiği belirtilirken hamile kadınlar, çocuklar ve bebeklerin de bulunduğu, kurtulanlardan bazılarının zatürreye yakalandığı haber veriliyor.

ÜRETİMDEKİ DARALMA % 20’YE ULAŞTI

İşten çıkarmalar artıyor yatırımlar erteleniyor

Kredi derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia, yaşanan ekonomik krizden dolayı birçok şirketin yatırımlarını ertelediğini ve işten çıkarmalar da dahil olmak üzere ‘küçülme planları’nı devreye soktuğunu açıkladı. Kuruluşun incelediği 11 bin 200 firmanın verilerinden ulaşılan bulgulara göre, dövizdeki kontrolsüz yükseliş büyük şirketleri küçüklerden daha fazla etkilediği ve üretimde yüzde 20’ye varan daralmalar yaşandı. Dünya gazetesine konuşan JCR Eurasia Rating’in Başkanı Orhan Ökmen, ‘Tahsilat süreleri bazı sektörlerde 1 yıla çıktı: Alacak tahsil süreleri 2018’in 2. yarısından itibaren uzamaya başladı, ortalama 90 gün civarına ulaştı.’ sözlerini kullandı.

MOODY’S’TEN SON UYARI

‘Şirketlerin kredi durumu kaygı verici’

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Arjantin ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu gelişmekte olan ülkelerdeki şirketlerin kredi durumunun kaygı verici olduğunu açıkladı. Moody’s, yükselen kredi maliyetlerinden ötürü bu ülkelerdeki şirketlerin hassas bir dönemden geçtiğine dikkat çekti. Türk Lirası yıl başından bu yana Dolar karşısında yüzde 40 dolayında değer kaybederken, Arjantin Pesosu’ndaki değer kaybı yüzde 50’ye ulaştı.

Uluslararası Para Fonu IMF’ye başvuran Arjantin, 50 milyar dolar tutarında kredi talep etti. Diğer yandan Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch; Anadolubank, Fibabanka, Şekerbank ve Odeabank’ın notlarını düşürdü. Not indiriminin bankaların varlık kalitelerine yönelik artan riski yansıttığını belirten Fıtch, ekonomide sert bir iniş yaşanması ve yatırımcı güveninde kötüleşme risklerinin de hesaba katıldığını vurguladı.

ABD’DE KASIRGA HAZIRLIĞI

1 milyon kişi tahliye edilecek

ABD’nin doğu yakası son yılların en büyük kasırgasına dönüşme ihtimali olan Florence Kasırgası’na hazırlık yapıyor. Hazırlıklar kapsamında Güney Carolina eyaletinin sahil bölgelerinde yaşayan 1 milyon kişinin tahliye edilmesine karar verilirken Kuzey Carolina ve Virginia eyaletleri de olağanüstü hal ilan etti. Yetkililere göre halihazırda 4. seviyeye ulaşmış bulunan Florence Kasırgası, sahile yaklaştıkça daha da güçlenecek. 4. seviyedeki kasırgaların hızları saate 200 kilometreye kadar çıkıyor.

YORUMLAR


    0 YORUM