USD
5,2814
EURO
5,9676
ALTIN
224,3274

Parmak izi gibi vücutta tek olan 9 parça

Dünyada 7 milyar insan var ve siz milyarlarca insan arasından sadece birisiniz. Milyarlar kadar bir rakama rağmen bazı özellikleriniz sizi ayrıcalıklı kılıyor!

Parmak izi gibi vücutta tek olan 9 parça
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Dünyada 7 milyar insan var ve siz milyarlarca insan arasından sadece birisiniz. Milyarlar kadar bir rakama rağmen bazı özellikleriniz sizi ayrıcalıklı kılıyor! Bu özellikleriniz bir başka insandakine  benzemiyor ve bu durum suç dünyasına karşı mücadeleyi oldukça kolaylaştırıyor. İşte parmak izinizden başka vücudunuzu diğer insanlardan ayrı kılan özellikler:

İris: Gözleriniz kişiliğinize ve ruhunuza açılan bir pencere gibidir. DNA irisin rengini ve yapısını belirler, fakat anne karnında oluşan bir şey var göz çukuru ve  irisin aralığı. Bu nedenle iris benzersizdir ve hatta kendi irisleriniz de birbiriyle aynı değildir.

Kulak: Kulaklarınız sizinle mükemmel uyumlu şekilde yaratılmıştır. İngiltere’de yapılan bir çalışmaya göre, araştırmacılar ışığın kulak kıvrımlarında nasıl yansıdığını analiz eden bir algoritma geliştirdiler. İnsanın kulak kıvrımları kendine özeldir, başka kimseninkine benzemez.

Dudak izi: Dedektifler öpücükle kanıtları onaylayabiliyor. Journal of Forensic Dental Sciences isimli dergide yapılan araştırmada, dudaklardaki girinti ve çıkıntıların parmak izleri gibi benzersiz olduğu tespit etti.

Dil: Parmak izi gibi, dil de kendi şekil ve yapısına sahiptir. Çok küçük çıkıntılar ve dilin üstü kişiye özel benzersiz şekilde oluşmuştur. Dil ağzın içinde korunduğu için bu örnekler fazla olmamakla birlikte zamanla değişikliğe uğrayabilir.

Ses: Sesimiz bir vücut parçası değil, fakat sesiniz bir başkasınınkine benzemez. Frekans ve yüksek, yumuşak oluşu gibi bazı sesle ilgili karakterlerin tespiti çok kolaydır. Bireylerin benzersiz ses sistemi kısmen genetik, kısmen de öğrenilmiştir. Boynun uzunluğu ve yutağın genişliği de ufak bir rol oynayabilir.

Ayak parmağı izi: Anne karnındaki bebeğin ayak parmağının izi parmak iziyle aynı anda gelişir ve benzersizdir.

Dişler: Dişleriniz sadece DNA’nızı ortaya çıkarmaz. Kişisel alışkanlıklarınızın temelinde de önemlidir. Dişlerinizi sıkıyorsunuz, gıcırdatıyorsunuz, belirli bir müzik aleti çalıyorsunuz ya da ağzınızda anahtar taşıyorsunuz. Bu çevresel yırtılmalar ve aşınmalar nedeniyle, tek yumurta ikizlerinin bile dişleri farklıdır.

Retina: Gözün arka tabakası olan retina sinir sisteminizin kusursuz bir ön izlemesi gibidir ve sadece size özeldir. Ayrıca göz doktorları retinaya bakarak şeker hastalığı, yüksek kan basıncı ve hatta beyin sağlığının azalması gibi sorunların ilk belirtilerini tespit edebilir.

Yürüyüş tarzı: Ayaklarınız benzersiz değildir ancak onu nasıl kullandığınız size özeldir.

YORUMLAR


    0 YORUM