USD
5,2814
EURO
5,9676
ALTIN
224,3274

Sahte gıdalara yeni ürün Pirinç! İşte anlamanın yolları…

Ana yemeklerimizin yanında olmazsa olmazı pirinç, tüm dünyada sıklıkla tüketilen bir gıda örneği. Son dönemlerde fiyatlardaki yükseliş gıda sahtekarlarını harekete geçirmiş olacak ki piyasa son sürat sahte pirinç sürmüşler…

Sahte gıdalara yeni ürün Pirinç! İşte anlamanın yolları…
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Ana yemeklerimizin yanında olmazsa olmazı pirinç, tüm dünyada sıklıkla tüketilen bir gıda örneği. Son dönemlerde fiyatlardaki yükseliş gıda sahtekarlarını harekete geçirmiş olacak ki piyasa son sürat sahte pirinç sürmüşler. İçerisine plastik vb. yabancı madde karıştırılarak satılan pirincin fiyatı normale göre daha düşük. Bu yüzden satın alırken sadece fiyat uygunluğuna aldanmamak lazım…

Pirinci taklit etmek için patates nişastasını sentetik reçine gibi birçok farklı plastikle karıştırarak sahte pirinç elde etmişler. Ürünü tüketmek elbette çok tehlikeli ve uzmanlar bu konuda oldukça endişeli. Şöyle ki ; bu plastik pirinci 3 porsiyon tüketmek bir küçük plastik poşet yemeye eş değer.
Su testi: Çiğ pirinci (yaklaşık bir yemek kaşığı) bir bardak suya ilave edin. Pirincin tamamı suyun dibine gömülürse, aldığınız pirinç sahte değildir. Pirinç suyun yüzeyine çıkarsa, dikkatli olun bu pirinç büyük ihtimalle sahte.
Ateş testi: Biraz pirinci çakmak ya da kibritle yakmayı deneyin. Eğer birden alev alırsa,bu aldığınız pirincin sahte olduğuna işarettir.
Havan testi: Havan ya da tokmak yardımıyla ezdiğiniz pirinç taneleri beyaz bir toz haline gelirse ortada bir sorun yok. Eğer ezilen pirinçte sarılık var ise o pirinç sahtedir.
Küf testi: Eğer pirinci iyi bir şekilde pişirdiğinizi biliyorsanız ve zamanınız da uygunsa güzel bir deney daha var. Bunda da pirincin az bir kısmını alıp hava geçirmez bir kabın içerisine koyuyorsunuz. Birkaç gün sonra kapağını açtığınızda eğer küflenmemiş ise, bildiğiniz plastiktir, market torbasıdır o! Pirincin küflendiğini de unutmayın.

YORUMLAR


    0 YORUM