USD
EURO
ALTIN

Şarbon Hızla Yayılıyor

İthal etlerden kaynaklanan şarbon Türkiye’de hızla yayılıyor. Her gün yeni bir şarbon vakası haberi geliyor.

Şarbon Hızla Yayılıyor
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

İthal etlerden kaynaklanan şarbon Türkiye’de hızla yayılıyor. Her gün yeni bir şarbon vakası haberi geliyor. Köylerden, mezralardan, şehirlerden, şimdide çok büyük bilinen 3 marketten şarbon şüphesi haberleri geldi.

İthal etlerin, Türkiye çapında faaliyet gösteren 3 büyük marketten şarbon şüphesiyle toplatıldığı öğrenildi..

Yetkililer sürekli vatandaşları dikkatli olmaları gerektiği konusunda uyarırken!!!! Kurban Bayramı’ndan bu yana görülen şarbon vakaları Ankara ve İstanbul’da yoğunlaştı. Yurt genelinde yaklaşık 130 kişinin şarbona yakalandığı ve Türkiye çapında faaliyet gösteren 3 büyük marketten ithal etlerin şarbon şüphesiyle toplatıldığı bildirildi.

Odatv’de yayınlanan habere göre, Et ve Süt Kurumu’nun Brezilya’dan ithal ederek Ankara’ya getirdiği büyükbaş hayvanlarda şarbon hastalığı görülmesinin ardından İstanbul, Kocaeli ve Trabzon’da da şarbon vakaları tespit edildi. Şarbonlu bölgeler karantinaya alınırken Ankara ve İstanbul’da şarbon alarmı verildiği öğrenildi. Edinilen bilgiye göre, Ankara’da bir acil serviste şarbon nedeniyle karantina uygulanırken, yurt genelinde yaklaşık 130 kişide şarbon görüldü. Şarbonun, hasta hayvan ve kana temas ve et tüketimi yoluyla bulaştığı bildirilirken, Türkiye çapında şubeleri bulunan 3 büyük markette satılan ithal etler şarbon riski nedeniyle toplatıldı.

İleriki günlerde vakaların artacağından endişe duyuluyor.

YORUMLAR


    0 YORUM