USD
5,4781
EURO
6,2229
ALTIN
230,2879

TUTUKLU GAZETECİ SONCAN’DAN MEKTUP

‘Koğuşumda bir serçenin daha ölümünü izlemek istemiyorum’

TUTUKLU GAZETECİ SONCAN’DAN MEKTUP
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Silivri Cezaevi’nde 765 gündür tutuklu bulunan gazeteci Emre Soncan, koğuşunun havalandırmasında ölen bir serçe yavrusu üzerine duygusal bir mektup kaleme aldı.

Hayata tutunması için uğraştığı serçeyi kurtaramadığını anlatan Soncan, mektubunu bitirirken “Ben artık koğuşumda bir serçenin daha ölümünü izlemek istemiyorum…

Dünyanın tüm serçelerine yalvarıyorum… Yuvalarınızı hapishanelere yapmayın…” diye seslendi.

Attığı tweetler ve OHAL kararnamesiyle kapatılan Zaman gazetesinde çalışması dışında hiçbir gerekçe sunulmadan iki yılı aşkın Silivri’de tutulan Emre Soncan, İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

DÖVİZ MEVDUATLARINA EKSTRA VERGİ

Cumhurbaşkanı kararnamesiyle yüzde 20’ye yükseltildi

Türk lirası mevduat hesabında vergi oranının düşürülmesini, döviz mevduatında vergi oranlarının arttırılmasını içeren Cumhurbaşkanı kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlandı. TL mevduatında bir yıldan uzun vadeli hesapların yüzde 10 olan vergi oranı sıfırlanırken 6 ay vadeli hesapların vergi oranı yüzde 5, 6 aya kadar döviz mevduatında vergi oranı ise yüzde 20’ye yükseldi.

TSK’YA BİR OPERASYON DAHA

6’sı eski savaş pilotu 22 asker hakkında gözaltı kararı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 6’sı eski savaş pilotu 22 asker hakkında daha gözaltı kararı verdi. Başsavcılığın yeni gözaltı kararları, TSK’nın elinde yeteri kadar savaş pilotu kalmadığı için emekli pilotları mektupla görev başına çağırmasının ardından geldi ve yine “Kontörlü telefonlar ile ankesörlü, büfe telefonlarından periyodik ve ardışık arama sistemiyle haberleşme” iddiası ile yapıldı. Ankara ve 13 ilde yapılan baskınlarda gözaltına alınan askerler, Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde sorgulanıyor.

BRÜKSEL’DEN ANKARA’YA TEPKİ

‘AB diyorsunuz ters yöne gidiyorsunuz’

Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grubu eş başkanı Philippe Lambert, Türkiye’nin yeni AB çıkışı ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıklamalarının “inandırıcı olmadığını” söyledi. “Türkiye, birdenbire AB’ye yaklaşmak istediğini açıklıyor ancak ters yönde ilerliyor. Kuvvetler ayrılığı, siyasi çoğulculuk, basında çok seslilik, bunların hiç biri yok.” diyen Belçikalı parlamenter, Ankara’nın önce “tek adam yönetiminden vazgeçmesi” ve AB reformlarını somut olarak uygulamaya başlaması gerektiğini belirtti.

YORUMLAR


    0 YORUM