USD
5,2814
EURO
5,9676
ALTIN
224,3274

Urfalı Sabiha İrem Çevik, İsrail Ordusu’nda asker!

Şanlıurfa Halfeti’de doğan Sabiha İrem Çevik İsrail’in başkenti Tel-Aviv’de yaşıyor ve çifte vatandaşlık sahibi…

Urfalı Sabiha İrem Çevik, İsrail Ordusu’nda asker!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Şanlıurfa Halfeti’de doğan Sabiha İrem Çevik İsrail’in başkenti Tel-Aviv’de yaşıyor ve çifte vatandaşlık sahibi. Türkiye’de kadınlar askere gitmediği için çifte vatandaş olan kadınlar İsrail’de askerlik yapmak zorunda. Çifte vatandaş olan erkekler ise istediği ülkede askerlik yapabiliyor.Türkiye’de askerlik süresi kısa olduğu için hem İsrail hem de Türkiye vatandaşı olan erkekler Türkiye’de askerlik yapmayı tercih ediyor.

Vatan gazetesinden İlker Akgüngör’ün aktardığına göre;  İsrail Ordusu’nda (IDF) mecburi olarak silah altına alınan çifte vatandaşlardan Şanlıurfalı Sabiha İrem Çevik, Halfeti doğumlu  ve İsrail’in başkenti Tel Aviv’deki meşhur liman bölgesi Yafa’da ikamet ediyor. Çevik, 2017’de silah altına alındı. 28 Temmuz 2019’da tezkeresini alacak olan Sabiha İrem Çevik, aynı zamanda İsrail Ordusu’nun yaptığı operasyonlarda etkin olarak vazife yapıyor.

Sosyal medya sayfasından Hamas paylaşımı…

Son olarak 29 Ağustos’ta İsrail Ordusu’nun Gazze’ye yaptığı operasyonda vazife yapan Çevik, bunu sosyal medya sayfasından “Gazze’den Hamas’ı temizlemek için operasyon başlatıldı. Birliklerimiz 5 km. içeri girdi” diye yazdı. Operasyon esnasında canlı yayın açan Çevik, bu görüntüler sebebiyle eleştirilerin odağı oldu. Sabiha İrem Çevik özellikle Gazze operasyonuyla alakalı kendisine yönelen küfürlerin sonrasında sosyal medya sayfalarını kapattı.

Çifte vatandaş erkekler Türkiye’yi tercih ediyor.

Erkekler ise bedelli askerlik uygulaması ve askerlik süresinin İsrail’e oranla çok kısa olması sebebiyle askerlik hizmeti için çoğunlukla Türkiye’yi tercih ediyor. İsrail Ordusu’nda bir erkek 3 sene askerlik yaparken, Türkiye’de bu süre öğrenim durumuna oranla 6 ile 12 ay arasında farklılaşıyor. Bedelli askerlikten yararlanan çifte vatandaş erkekler gene İsrail Ordusu’na gitmezken kadınların böyle bir olanağı olmadığı için 2 sene mecburi asker olarak silah altına alınıyorlar. Çifte vatandaş olan şarkıcı Linet’de aynı nedenle bir süre İsrail’de mecburi askerlik yapmak durumunda kalmıştı.

YORUMLAR


    0 YORUM