USD
5,4785
EURO
6,2231
ALTIN
230,2721

Beraber tüketilmesi uygun olmayan yiyecekler!!!

Yıllardır hepimizin belli bir sofra geleneği var…

Beraber tüketilmesi uygun olmayan yiyecekler!!!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Yıllardır hepimizin belli bir sofra geleneği var. Bu coğrafyaya göre değişkenlik gösterebilen, fakat genellikle benzer yapıda bir yeme kültürümüzün olduğunu gösterir. Gözden kaçırdığımız, hatta hiç duymadığımız bir şey de, bazı yiyeceklerin peşpeşe yenmemesi gerektiği. Yapıldığı taktirde sindirim sistemi bozulabiliyor, hatta zehirlenmelere sebep olabiliyor. İşte bu gıdaları sizin için listeledik…

Yoğurtla Birlikte Tüketilmemesi Gereken Besinler: Bilindiği gibi balık yoğurtla veya ayranla tüketildiğinde sindirim problemleri yaşatabiliyor ve hatta balık taze değilse zehirlenmelere sebep olabiliyor. Bir diğer taraftan yoğurtla asidik içeriğe sahip hiçbir gıdanın (örneğin; sirke, koruk) tüketilmemesi gerekiyor. Ayrıca turp ve terenin de yoğurtla tüketilmemesi tavsiye ediliyor.

Süt ile Beraber Tüketilmemesi Gereken Gıdalar: Süt kalsiyum deposu olan protein grubundan bir besin maddesidir. Kendisi gibi protein grubundan başka besinlerle birlikte tüketilmemesi gerekir. Örneğin; tavuk, balık, peynir, yumurta ve yoğurt süt ile birlikte tüketildiğinde alınan fazla protein vücutta toksik etki yaratabilir. Ayrıca beslenme uzmanları süt ve ekşi gıdaların (örneğin; sirke, şarap) aynı gün tüketilmemesi gerektiğini belirtiyor.

Kırmızı Etle Tüketilmemesi Gereken Yiyecekler: Et yemeklerini de tüketirken yanında yediklerinize dikkat etmeniz gerekir. Tuzlanmış etlerin sarımsak ve sirke ile tüketilmesi uygun değildir. Baş eti, keşkek gibi etli yemekler tüketildiği gün meyve olarak nar ve üzüm tercih edilmemelidir.

Soğanla Tüketilmemesi Gereken Besinler: Geçmişten beri, doğal bir antibiyotik olduğu düşünülen soğan, neredeyse bütün yemeklerle tüketilir. Ancak sarımsak ve soğanın birlikte yenmesi uygun olmadığı için sarımsak içeren gıdaların yanında kesinlikle tüketilmemesi gerekiyor.

Pirinçle Tüketilmemesi Gereken Besinler: Pirinç pilavı, pirinç içli biber dolması gibi pirinç içerikli yiyeceklerin yanında sirke ve sirke içeren yiyecekler (örneğin; turşu, sirkeli salata gibi) tüketilmemelidir.

Meyvelerle Tüketilmemesi Gereken Gıdalar: Meyveleri şekerli gıdalarla birlikte tüketmekten kaçınmalısınız. Örneğin; karpuz, kavun ile beraber bal, reçel, şerbet tüketmek vücudunuzun şeker dengesi için çok sakıncalıdır. Bunun yanı sıra balığın yanında incir, ayva ve kavun tüketmek kulunç, bahak ve baras gibi ciddi hastalıklara neden olabilir. Ayrıca erik, şeftali, kayısı ve nar meyvelerinin de beraber tüketilmemesi gerekiyor.

YORUMLAR


    0 YORUM