USD
5,4781
EURO
6,2229
ALTIN
230,2879

GYV’DEN ÇARPICI TOPLANTI

New York’ta BM Genel Kurulu ile aynı dönemde gerçekleşen programda insan hakları ve basın özgürlüğü masaya yatırıldı…

GYV’DEN ÇARPICI TOPLANTI
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

New York’ta BM Genel Kurulu ile aynı dönemde gerçekleşen programda insan hakları ve basın özgürlüğü masaya yatırıldı.

Fethullah Gülen’in onursal başkanı olduğu Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı, BM 73. Dönem Genel Kurul toplantıları ile aynı dönemde New York’ta 3 panel içeren bir program düzenledi.

Ortak Değerler İttifakı işbirliğiyle düzenlenen ve BM Sivil Toplum Kuruluşları Komitesi sistemi içinde dolaşıma giren davetiyeyle duyurulan program; “73. Oturumun genel stratejik vizyonu rehberliğinde hedefler: BM Genel Kurulu Konferansı 2018” ana başlığı altında yapıldı.

BM’de dünya liderlerinin toplandığı, ülkelerin en üst düzeyde temsil edildiği dönemde gerçekleşen ve büyük ilgi gören toplantılarda uluslararası katılımcılar, barışın inşası ve çatışmaların önlenmesi, insan hakları ve basın özgürlüğü kültürü hakkındaki görüşlerini paylaştı.

Amerika, Avustralya, Brezilya, Kenya, Hollanda, Mısır, Güney Afrika, Hindistan ve İspanya’nın da aralarında olduğu 13 farklı ülkeden 18 sivil toplum örgütünün destek verdiği programın ilk panelinde ‘Barış Kültürü ve Çatışmaların Önlenmesi’ konuşuldu. Açılış konuşmasını yapan Tayland Payap Üniversitesi Barış Araştırmaları Bölümü Başkanı Dr. Suchart Setthamalinee, “Başka inançlardan insanları ziyaret ederek ve onlardan öğrenerek barışı sağlayabiliriz. Diyalog, hepimizin farklı olduğu anlamına gelir; ama hepimiz cevabın bir parçasıyız ve hep birlikte çözümün bir parçasıyız.” sözlerini kullandı.

Panelistlerden Hollanda Vatandaşlık ve Çeşitlilik Profesörü Dr. Baukje Prins de demokratik bir kültüre sahip olmak için demokratik erdemleri olan vatandaşlara ihtiyaç olduğunu söyledi. Birinci oturumda, katılımcılardan, ülkesinde 2018 üniversiteye giriş sınavında birinci olan Afganistan-Türk Lisesi mezunu Tahmina Abdulsabur Payende’ye Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı tarafından verilen “Yaşam Boyu Başarı Ödülü”nü uluslararası alanda tanınan insan hakları aktivisti İspanyol Javier Cremades takdim etti.

‘Risk altındaki toplumlar: İnsan hakları, göç ve mülteciler’ başlığını taşıyan ikinci panelde de Avustralya, Güney Afrika, Almanya ve İspanya’dan katılımcılar, dünya genelinde insani krizlerin sebepleri ve yönetilmesini tartıştı.

Brezilya Barolar Birliği’nin uluslararası ilişkiler komitesi başkanı Clarita Costa Maia’nın yönettiği panelin insan hakları oturumunda Türkiye’deki kadın hakları ihlalleri konuşuldu.

“Suyun Ötesinde” fotoğraf sergisinin de yeraldığı konferansta St. John’s Üniversitesi Fotoğraf Profesörü Alex Morel, Meriç nehrini ve Ege Denizi’ni geçen mültecilerin karşı karşıya kaldığı zorlukları ortaya koyan sergisinin arka planını anlattı. Programın “Sürdürülebilir Barış İçin Basın Özgürlüğü” başlıklı son panelinde ise, sekçkin gazeteciler, düşünce ve ifade özgürlüğünün sağlanmasının, insan hakları ve demokrasinin korunmasında anahtar olduğunu vurguladı.

Güney Afrika’nın saygın gazetecilerinden Sophie Mokoena’nın moderatörlüğünü yaptığı panelde konuşan Gazetecileri Koruma Komitesi Direktör Yardımcısı Robert Mahoney, basın özgürlüğünün birçok ülkede saldırı altında olduğuna, Mısır El Ahram Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı Muhammed Amin El Masri, kamuoyunu aydınlatmak için medyanın güçlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Panelde medya ve ifade özgürlüğüne yönelik saldırıları çarpıcı videolar eşliğinde anlatan Zaman Gazetesinin Eski Genel Yayın Yönetmeni Abdülhamit Bilici de Türkiye’deki gazetecilerin daraltılan alanından bahsetti. “Demokrasi olmadan insanlar kendilerini nasıl korurlar?” diye sorarak sözlerine başlayan Bilici, AKP iktidarının Türkiye’yi “en fazla gazetecinin cezaevinde olduğu ülke” konumuna düşürdüğünü, bir gazeteci olarak sürgünde yaşamak zorunda kaldığını söyledi.

YORUMLAR


    0 YORUM