USD
EURO
ALTIN

ABD seçimlerinde Demokratların Zaferi

ABD’de Kongre ara seçimleri bitti. Oy verme işlemi ABD’nin doğusunda salı TSİ 14:00’te başladı.

ABD seçimlerinde Demokratların Zaferi
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

ABD’de Kongre ara seçimleri bitti. Oy verme işlemi ABD’nin doğusunda salı TSİ 14:00’te başladı. Çarşamba günü TSİ 04:00’te oy verme işlemi tamamlandı. Ara seçimlerde Temsilciler Meclisi’nin 435 üyesinin tamamı, 100 üyeli Senato’nun da 35 üyesi için sandık başına gidildi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde son yılların en kritik ara seçimi gerçekleşti. ABD basınına göre Senato’da Cumhuriyetçiler çoğunluğu korudu. Demokratlar ise Temsilciler Meclisinde üstünlüğü Cumhuriyetçilerin elinden aldı. ABD’de Michigan ve Minnesota eyaletlerinden seçimlere katılan Filistin asıllı Rashida Tlaib ve Somali asıllı Ilhan Omar, yarışı kazanarak “Temsilciler Meclisine giren ilk Müslüman kadın üyeler” olmayı başardı. ABD Başkanı Trump’tan az önce seçim açıklaması geldi. Trump, ‘Bu gece muhteşem bir başarıydı, herkese teşekkürler’ dedi.

ABD’de seçmenler kritik ara seçimler için bugün sandık başına gitti. Birçok eyalette oy kullanma merkezlerinde uzun kuyruklar oluştu. Bugüne kadar yapılan son üç ara seçimde seçime katılım oranı ortalama yüzde 40 olurken, bu yıl ki seçimlerde rekor katılım bekleniyor.

ABD BASINI SONUCU DUYURDU

ABD’de ara seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına göre Demokratlar, Temsilciler Meclisinde üstünlüğü Cumhuriyetçilerin elinden aldı. ABD’de seçmenler, Senatodaki 35 sandalye ile Temsilciler Meclisindeki 435 sandalyenin tamamı için sandık başına gitti.

Amerikan medyasının derlediği resmi olmayan ilk sonuçlara göre, Demokratların Temsilciler Meclisinde 178 sandalyesine karşı Cumhuriyetçiler şu ana kadar 168 sandalye almış görünüyor.

Trump konuştu

Trump, Kongreyi yeniden şekillendirecek ara seçimlerin kesin olmayan sonuçlarına ilişkin yaptığı ilk değerlendirmede “Muazzam bir başarı” cümlesini kullandı.

ABD Başkanı Trump sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında, “Muazzam bir başarı. Hepinize teşekkür ederim.” İfadelerin kullandı. Trump göreve geldiğinde Washington’daki üç güç dengesinden biri olan Kongrede üstünlük Cumhuriyetçilerin elindeydi. Üstünlüğü Demokratların ele geçirmesi durumunda Kongrenin onayına ihtiyaç duyulan konularda Trump’ın hareket alanı daralmış olacak.

Trump son olarak attığı tweette:  “Ara seçimlerde benimle beraber çalışan, belli başlı politikaları ve prensipleri benimseyenler iyi iş çıkardı. Bunu yapmayanlar ‘Hoşçakal’ dedi. Çirkin ve saldırgan medyanın baskısı altında dün çok büyük bir zaferdi. ”

 

Kaliforniya’dan zafer konuşması

Kaliforniya eyaleti Temsilciler Meclisine tekrar seçilen ve Temsilciler Meclisinin mevcut azınlık lideri Demokrat Nancy Pelosi, Washington’da Demokratların zaferini ilan etti.

“Yarın Amerika’da yeni bir gün olacak” diyen Pelosi Demokrat Temsilciler Meclisinin şeffaf olacağını ve Cumhuriyetçi parti ile çalışacağını dile getirdi.
ABD’nin yeterince ayrılığa düştüğünü ve artık bir araya gelme zamanı olduğunu ifade eden Pelosi, “Bu, Demokrat ve Cumhuriyetçi meselesi değil ABD’de Trump yönetimine karşı Anayasayı tekrar yerine getirme meselesidir” dedi.

Seçimin ardından ABD Başkanı Donald Trump,  Pelosi’yi telefonla arayarak Demokratların Temsilciler Meclisinde üstünlük elde etmesinden dolayı tebrik etti.

Beyaz Saray’dan açıklama

Seçimler devam ederken Beyaz Saray’dan bir açıklama geldi. Beyaz Saray sözcüsü Sanders, “Sonuçlar Trump’ın politikalarında değişikliğe neden olmaz” ifadelerini kullandı.

Meclis’te ilk müslüman kadın üye

ABD’de Michigan ve Minnesota eyaletlerinden seçimlere katılan Filistin asıllı Rashida Tlaib ve Somali asıllı Ilhan Omar, yarışı kazanarak “Temsilciler Meclisine giren ilk Müslüman kadın üyeler” olarak bir ilke imza attılar.

Michigan eyaletinin 13. bölgesinden aday olan ve bu bölgeyi elinde bulunduran eski Demokrat Temsilciler Meclisi üyesi John Conyers’in, hakkında çıkan cinsel taciz iddialarından sonra görevinden istifa etmesi ve karşısına Cumhuriyetçi rakip bir adayın çıkmaması üzerine Tlaib’in seçimi kazanacağına kesin gözle bakılıyordu.

Seçim öncesi ABD medyasına röportaj veren Rashida Tlaib, “Amacım; inancımla Kongrede caka satmak değil, herkese söylediğim gibi kamu hizmeti gibi etkili bir yolla İslam’ı temsil etmek.” ifadesini kullanarak dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı.

Başörtülü ilk üye

Minnesota eyaletinin 5. bölgesinden seçimlere giren Somali asıllı Ilhan Omar ise Cumhuriyetçi rakibi Jennifer Zielinski karşısında galip gelerek ABD Kongre üyesi seçildi.

Omar, ABD Temsilciler Meclisinin başörtülü ilk Müslüman kadın üyesi olarak Temsilciler Meclisinde aynı bölgeyi temsil eden kadın üye Keith Ellison’ın yerine geçti.  ABD’ye 12 yaşında gelen ve öncesinde 4 yıl mülteci kamplarında yaşayan Ilhan Omar, önceliklerinden birinin ABD Başkanı Donald Trump’ın göçmenlik politikalarına karşı durmaya devam etmek, daha sonra siyasi olarak tek ödemeli sağlık sistemi ve silah kontrolü gibi politikaları savunmak olduğunu ifade  etmişti.

Demokrat aday Jennifer Wexton, Cumhuriyetçi Temsilci Barbara Comstock’u Virginia’da devre dışı bırakmış oldu. Bu sonuçla Wexton, ara seçimlerde Temsilciler Meclisinde Cumhuriyetçilerden koltuk alan ilk Demokrat oldu.

Wexton, Virginia Eyalet Senatosunda Demokrat Senatör olarak görev yapıyordu.

Temsilciler Meclisi seçimlerinde Yahudi lobisinin güçlü isimlerinden Ileana Ros-Lehtinen ise Florida eyaletinde koltuğunu Demokrat aday Donna Shalala’ya kaptırdı. Shalala, Ros-Lehtinen’a karşı kazanarak, Wexton’ın ardından Cumhuriyetçilerin koltuğunu elde eden ikinci Demokrat isim oldu.

Eski ABD Başkanı Bill Clinton döneminde Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığı yapan Shalala, 10 yıldır Miami Üniversitesinde rektörlük görevini yürütmekteydi.

Senatodaki ilk koltuk kaybı


ABD basınının resmi olmayan sonuçlarına göre, Indiana’da Cumhuriyet Partili Mike Braun yarışı kazanarak, Demokrat Parti Senatörü Joe Donnely’yi koltuğundan etti. Bu sonuçla, Demokrat Parti Senatodaki ilk koltuk kaybını yaşadı.

Diğer bir yandan, Bağımsız Vermont Senatörü Bernie Sanders ve Virginia Senatörü Demokrat Tim Kaine’nin ardından 9 eyalette Demokrat, 2 eyalette de Cumhuriyetçi isimler Senatodaki koltuklarını korudu.

Demokrat Partiden Delaware’de Tom Carper, Maryland’de Ben Cardin, Rhode Island’da Sheldon Whitehouse, Connecticut’ta da Chris Murphy zaferini ilan etti.

Ohio’da Sherrod Brown, Massachusetts’de Elizabeth Warren, Pensilvanya’da Bob Casey, New Jersey’de Bob Menendez, New York’ta Kirsten Gillibrand koltuğunu koruyan diğer Demokrat isimler oldu.

Cumhuriyetçi Partiden ise Wyoming Senatörü John Barrasso ve Missisippi Senatörü Roger Wicker yeniden seçildi.

Sandıkların açılmasından bu yana resmi olmayan sonuçlara göre, Senato için bağımsız aday Bernie Sanders Vermont eyaletinden, Demokrat Tim Kaine ise Virginia’dan zaferini ilan eden ilk isimler oldu.

YORUMLAR


    0 YORUM