USD
EURO
ALTIN

Addison hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi…

Bulantı, kusma, halsizlik, kaslarda zayıflama ve güçsüzlük gibi belirtilerle kendini gösteren addison hastalığı nedir? Addison hastalığının nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında merak edilen tüm ayrıntılar…

Addison hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi…
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bulantı, kusma, halsizlik, kaslarda zayıflama ve güçsüzlük gibi belirtilerle kendini gösteren addison hastalığı nedir? Addison hastalığının nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında merak edilen tüm ayrıntılar…

 

Addison hastalığı nedir?

Addison hastalığı böbrek üstü kabuğunun hasar görmesiyle ve böbrek üstü bezlerinin kortizol ve aldosteron adlı steroid hormonlarını yeteri kadar üretememesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır.

Kortizolün en önemli işlevi vücudun strese yanıt vermesine yardımcı olmaktır. Ayrıca vücudunuzun protein, karbonhidrat ve yağ kullanımını düzenlemesine yardımcı olur; kan basıncını ve kardiyovasküler fonksiyonu korumaya yardımcı olur ve inflamasyonu kontrol eder.

 

Aldosteron, böbreklerinizin vücudunuzdaki tuz ve suyun miktarını düzenlenmesine yardımcı olur. Aldosteron hormonu eksikliğinde böbrekler su ve tuz dengesini sağlayamaz ve kan basıncı düşer.

Addison hastalığı her 100.000 kişide 1 görülen nadir bir hastalıktır ve her yaştaki erkek ve kadınlarda görülebilir. Addison hastası olan insanlar ilaçlarını aldığı sürece normal yaşamlarına devam edebilirler.

Addison hastalığının belirtileri:

 

Addison hastalığı semptomları genellikle birkaç ay içinde genellikle yavaş gelişir. Hastalık ya da yaralanma gibi bir stres ortaya çıkana ve semptomları daha da kötüleştirene kadar, hastalıklar o kadar yavaş ilerler ki, bu semptomlar göz ardı edilir. İşaret ve semptomlar şunları içerebilir:

– Aşırı yorgunluk
– Kilo kaybı ve iştah azalması
– Cildinizin koyulaşması (hiperpigmentasyon)
– Düşük tansiyon, hatta bayılma
– Tuz özlemi
– Düşük kan şekeri (hipoglisemi)
– Mide bulantısı, ishal veya kusma (gastrointestinal semptomlar)
– Karın ağrısı
– Kas veya eklem ağrıları
– Sinirlilik
– Depresyon veya diğer davranışsal belirtiler
– Kadınlarda vücutta saç dökülmesi veya cinsel işlev bozukluğu

 

Akut adrenal yetmezlik (addisonian kriz)

Bazen Addison hastalığı belirtileri aniden ortaya çıkabilir. Akut adrenal yetmezlik (addisonian kriz) yaşamı tehdit eden şoka yol açabilir. Aşağıdaki belirtiler ve belirtilerle karşılaşırsanız acil tıbbi tedavi almak için en yakın sağlık kuruluşuna başvurun:

– Ciddi zayıflık
– Karışıklık
– Alt sırtınızda veya bacaklarda ağrı
– Dehidratasyona yol açan şiddetli karın ağrısı, kusma ve ishal
Azaltılmış bilinç veya deliryum

 

Bir addisonian krizinde ayrıca:

– Düşük kan basıncı
– Yüksek potasyum (hiperkalemi) ve düşük sodyum (hiponatremi) belirtileri de görülebilir.

 

Addison hastalığının nedenleri

 

Addison hastalığının en yaygın nedeni otoimmünitedir. Addison hastalığı olarak bilinir. Normalde vücudun bağışıklık sistemi, vücudu savunmak için işgalci virüslere ve bakterilere saldırır. Otoimmünite durumunda, bağışıklık sistemi adrenal korteksi bir enfeksiyon gibi sarsar, saldırır ve yok eder.

Addison hastalığının nadir nedenleri tüberküloz, adrenal bezlerin ameliyatla çıkarılması, böbrek üstü bezlerine kanama (örneğin karın yaralanmalarından sonra), adrenal bez kanseri gibi enfeksiyonlardır.

 

Addison hastalığının teşhisi

Doktorunuz öncelikle tıbbi geçmişiniz ve belirtileriniz hakkında sizinle konuşacaktır ve aşağıdaki testlerden bazılarını isteyebilir.

 

Kan testi

 

Kandaki sodyum, potasyum, kortizol ve adrenokortikotropik hormon (ACTH) seviyelerini ölçebilir, bu da hormonları üretmek için adrenal korteksi uyarır.

 

ACTH stimülasyon testi

ACTH, böbreküstü bezlerinin kortizol üretmesini işaret eder. Bu test, sentetik ACTH enjeksiyonundan önce ve sonra kanınızdaki kortizol düzeyini ölçer.

 

İnsülin kaynaklı hipoglisemi testi

 

Eğer doktorlar hipofiz hastalığının (ikincil adrenal yetmezlik) bir sonucu olarak adrenal yetmezliğiniz olabileceğini düşünürse bu test size verilebilir. Test, bir insülin enjeksiyonu sonrasında kan şekerinizi (kan şekeri) ve kortizol seviyelerini kontrol etmeyi içerir. Sağlıklı kişilerde glikoz seviyeleri düşer ve kortizol seviyeleri artar.

Görüntüleme testleri. Böbreküstü bezlerinin boyutunu kontrol etmek ve diğer anormallikleri aramak için karnınızın bilgisayarlı tomografi (CT) taramasından geçebilirsiniz.

 

Addison hastalığının tedavisi

Addison hastalığı, adrenal bezlerin ürettiği normal hormonların yokluğundan kaynaklandığından, doktorlar hormon değiştirme tedavisi uygular. Bu, bir veya iki kez günlük olarak, bir steroid hormon olan hidrokortizon tabletleri ile yapılabilir. Bu ilaçlar stres, enfeksiyon, cerrahi veya yaralanma zamanlarında artırılmalıdır.

Tedavi neredeyse her zaman tamamen başarılıdır. Tedavi edildiğinde Addison hastalığı olan kişiler tam ve normal bir yaşam sürdürebilirler. Addisonian krizinden şüphelenilen hastalarda, doktor tarafından reçetelenmiş tuz, sıvı ve glukokortikoid hormonlar enjeksiyonu derhal verilebilir. (Addison hastalığı tanısı doğrulanmadan önce bile.)

 

YORUMLAR


    0 YORUM